Güncel

Az Önce Resmen Duyurdular Terör Örgütü Köşeye İyice Sıkıştı

​ABD’nin başını çekmiş olduğu terör örgütü DEAŞ karşıtı koalisyon sözcüsü, Musul’da kaçacak yer kalmayan terör örgütü tamamen yenilginin eşiğinde olduğunu resmen söyledi.

Elinde yalnızca birkaç mahalle kalan DEAŞ’ın kontrol yaptığı alan 12 kilometrekareye kadar indi. Teslim olmayan teröristler öldürülüyor. Kuşatma altındaki kentten gelen son fotoğraflarda, çok sayıda terörist cesedinin enkaza dönmüş binalar veya çevredeki tarlalara saçıldığı görüldü.

Irak’ın en büyük ikinci kenti Musul’da yedi aydır kuşatma altında olan terör örgütü DEAŞ, bozguna uğramak üzere. ABD’nin başını çektiği DEAŞ karşıtı koalisyonun sözcüsü Albay John Dorrian, kentte kaçacak yer kalmayan terör örgütü tamamen yenilginin eşiğinde olduğunu resmen söyledi.

Irak ordu sözcüsü ise, DEAŞ’ın kontrolü altındaki bölgenin şu anda 12 kilometrekareye indiğini duyurdu. Kentte şu an olan terörist sayısı 1000’den az. 17 Ekim’de başlayan dev operasyona 100 bin silahlı unsur katılıyor. ABD’nin hava saldırılarıyla desteklediği operasyon kenti ikiye bölen Dicle Nehri’nin doğusundaki mahalleler Ocak ayında DEAŞ’tan temizlendi.

Şubat ayında başlatılan batı yakası harekatında ise başlangıçtaki hızlı ilerleme dar sokaklarla kaplı Eski Şehir etrafına gelince durdu. Bunun üzerine Irak ordusu önceki hafta kuzeybatı cephesini açtı. Terör örgütünün elinde artık yalnızca birkaç mahalle var fakat yüz binlerce sivil halen rehin tutuluyor.

Musul’dan son gelen fotoğraflarda, enkaz haline dönen binaların içinde ve çevredeki tarlalarda çok sayıda teröristin cesedi bulunuyor. Operasyon başlangıcından beri Musul’da çatışmalardan en az 630 bin sivil kaçtı. Evlerini terk etmek zorunda kalan yüz binlerce insanın büyük kısmı çevredeki çadır kentlerde barınıyor, bazıları ise diğer kentlerdeki akrabaların yanına gitti.

GÜN GÜN OPERASYON

Büyük operasyon, ABD’nin başını çektiği uluslararası koalisyonun desteğiyle 17 Ekim’de başladı. 1 Kasım’da DEAŞ mevzilerinde ilk gedik açıldı, ordu birlikleri Musul’un doğusuna girdi. Terör örgütü lideri Ebubekir El Bağdadi, “Ölene kadar savaşın” çağrısını yaptı.

Musul’un batısından ilerleyen güçler kuzeydeki Peşmergelerle 23 Kasım’da birleşti, tamamen kuşatılan kentin Rakka ile bağlantısı kesildi. 8 Ocak’ta ordu birlikleri kenti ikiye bölen Dicle Nehri’ne kadar ilerledi. Dicle Nehri’nin doğusunda kalan tüm mahalleler 18 Ocak’ta DEAŞ’tan temizlendi, terör örgütüne büyük bir darbe vuruldu.

19 Şubat’ta kentin batı yakasını DEAŞ’tan kurtarmak için ikinci operasyon başladı.Birleşmiş Milletler verilerine göre, savaşın başlangıcından beri 8 bin sivil öldü ve yaralandı.

En stratejik nokta

Batı yakası operasyon ilk gününde hızlı bir şekilde güney ve güneybatı cephelerinden ilerleyen birlikler, hayati önemdeki Musul Uluslararası Hava limanı ve El Gizlani Askeri Üssü’nü DEAŞ’tan geri aldı. Peşinden Musul-Telafer yolu kesildi, Mart’ın ikinci haftasında hükumet binaların olduğu bölge kurtarıldı.

Bu bölgede, artık tamamen enkaza dönmüş Türkiye’nin Musul Başkonsolosluğu binası da yer alıyor.

Topraklarının üçte ikisini kaybetti

Musul, terör örgütü DEAŞ’ın elinde tuttuğu en büyük kent. Terör örgütü, şu anda Musul’un yanı sıra Rakka’da kuşatma altında tutuluyor. Örgütün batıdaki en büyük merkezi El Bab ise, Fırat Kalkanı Harekatla 23 Şubat tarihinde geri alındı. DEAŞ, geçen sene elindeki toprakların dörtte birini kaybetti. 2014’ten beri Irak’ta kaybettiği alan ise yüzde 65. Irak’ta Felluce ve Libya’da Sirte gibi kentlerden temizlenen kanlı örgüt, Musul’u da kaybetmesi durumunda sadece Rakka’ya sığınacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu