Sağlık

Ayak Tırnakları Neden Kalınlaşır? Nasıl Tedavi Edilir?

Kalın tırnakları olması tırnakları değil ayak tırnaklarını da etkileyen çirkin bir durumdur. Kalın ayak tırnakları, tedavi edilmezse kötüleşebilir ve ağrıya neden olabilir.

Genel Bakış 

Tırnak yuvaları ve ayak tırnakları, altındaki tırnak yatağının yumuşak dokusu ile ötesi çevre arasında güçlü bir bariyer görevi görür.

Çoğu kişi tırnaklarını günlük olarak, bir kaşıntı çizmek için veya kavanoz veya şişelerdeki kapakları çıkarmak gibi manuel görevler için kullanır.

Bir kişi yaşlandıkça tırnaklarının dağılmaya başlayabilir veya kalın çivilerin oluşmasına neden olan bir durum gelişebilir.

Kalın çivilerin pek çok potansiyel nedeni olmasına rağmen, ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonu en sık görülen nedenidir.

Sedef hastalığı veya şeker hastalığı gibi diğer hastalıklar da kalın tırnakların oluşmasına neden olabilir.

Kalın çivilerin kesin nedeni, kişinin durumu düzeltmek zorunda olduğu tedaviye karar vermeye yardımcı olur.

Belirtiler ve görünüm

Kalın ayak tırnakları, erken aşamalarında fark edilmeyebilir. Ancak çiviler daha belirgin bir şekilde daha kalınlaştığında, bir kişi aşağıdakileri de içeren çeşitli belirtileri fark edebilir:

kırılgan, kolay kırılan çiviler
çivi kokusu
tırnak yatağından tırnaklar kolayca kaldırılır
kesmek veya düzeltmek zordur
çivinin bölünmesi veya çatlaması kolayca oluşur
Çivilerin altında kir veya diğer pislikler var
ağrı veya rahatsızlık hissedilebilir

Ayrıca, ayak tırnakları zamanla kademeli olarak kalınlaştıkça, yüzeye bir miktar kireç koyarak kıvırcık görünebilirler.

Genellikle, çiviler sarı, yeşil veya kahverengi ton alacaktır.

Sebepler ve risk faktörleri

Çivilerin kalınlaşmasına neden olan çeşitli nedenler vardır. Nedenlerin çoğu ya enfeksiyonlara ya da tırnak kalınlaşmasına bağlı diğer tıbbi durumlarla ilgilidir.

En yaygın nedenlerin bazıları aşağıda listelenmiştir:

Mantar ve maya enfeksiyonları[Ayak tırnaklarında kemoterapi mantar enfeksiyonu.] Mantar enfeksiyonları sıcak ve nemli ortamlarda gelişir ve çabucak yayılabilir.Öncelikle mantar enfeksiyonları kişinin ayak tırnaklarını etkiler.

Onikomikoz adı verilen mantar enfeksiyonu, kalın çivilerin en yaygın nedenlerinden biridir.

Mantar enfeksiyonları sıklıkla ayak tırnaklarında büyür, çünkü ılık, nemli ortamlarda gelişirler. Yaygın olarak yayılırlar ve hızlı bir şekilde gelişebilir, yukarıda açıklanan birçok belirtiye neden olurlar.

Fungal enfeksiyonlardan kaçınmak için, insanlar halka açık yerlerde, özellikle soyunma odaları ve duşlarda çıplak ayakla dolaşmayı ve ayakkabıları kuru tutarak kaçınmalıdır.

Bazı insanlar mantar enfeksiyonlarına diğerlerinden daha yatkındır. Ayak tırnaklarında mantar enfeksiyonlarının önde gelen nedenlerinden bazıları şunları içerir:

ayak tırnak yatağına yayılmış sporcu ayağı
ıslak alanlara sürekli maruz kalma
sigara içmek
daraltılmış ayakkabı
Zayıflamış bağışıklık sistemi
sedef hastalığı, dolaşım sorunları ve tip 1 ve 2 diyabet gibi tıbbi durumlar
tırnak hasarına veya yanına hasar

hasar

Ayak tırnakları, ani veya tekrarlanan travma veya yaralanmanın bir sonucu olarak kalınlaşabilir. Çoğunlukla, bu, futbolcular, koşucular ve dansçılar gibi spor ya da egzersize katılan insanlara değil, aynı zamanda kötü ayakkabılara sahip insanlara da olur.

Genellikle, yaralanma nedeniyle kalın çiviler mantar enfeksiyonları için yanlış yönlendirilir.

Sarı tırnak sendromu

Kalın çivilerin bu daha az nedeni hem tırnakları hem de ayak tırnaklarını etkiler. Bu durum çivilerin sarıya dönmesine ve kıvrılmış ve kalınlaşmasına neden olur.

Sarı tırnak sendromlu bir kişi sıklıkla solunum problemleri yaşar ve akciğerler ve bacaklarda sıvı birikimi nedeniyle kol ve bacaklarda şişme görür.

Doktorlar sarı tırnak sendromunun kesin sebebini bilmese de, bazıları güçlü bir genetik bağlantı olduğuna inanıyorlar.

sedef hastalığı

Psoriyaz genellikle deride kırmızı, pul pul bulunan yamalara neden olan otoimmün bir rahatsızlıktır. Tırnak sedefleri sıklıkla deri rahatsızlığına eşlik eder, hem tırnak yastıklarını hem de ayak tırnaklarını etkiler.

Sedef hastalığı, kalınlaşmış çivilerin doğrudan nedeni olduğunda, bir kişinin çiviler üzerinde sırtlar gelişmesi muhtemeldir; çiviler gevşetip çivi yatağından ayrılabilir.

Paronychia

Paronychia çivinin kızarıklığına ve şişmesine neden olan bir cilt durumudur. Zamanla ve çoklu enfeksiyonlarla, tırnak parmakları ve ayak parmakları kalınlaşabilir. Bir kişi tırnağın katmanlarının soyulmaya başladığını görebilir.

İnsanlar sıklıkla parmaklarını emmek, bulaşık makinesinde yıkamak ve tırnak tırnaklarını veya tırnak makatlarını çok fazla kırpmaktan daha fazla parniyiksi geliştirirler.

Birkaç meslek de paronişi nedeniyle kalın tırnağın gelişiminde daha fazla risk oluşturmaktadır. Bu işler şunları içerir:

bulaşık
barmenler
çamaşırhane işçileri
temizleyiciler
Aşçılar
hemşireler
balık tutan insanlar

yaşlanma

Genellikle, bir kişi yaşlandıkça parmaklarındaki tırnak kalınlaşmaya başlar. Durum ayak tırnakları üzerinde en yaygın olmakla birlikte, tırnakların da kalınlaşması mümkündür.

İnsanlar büyüdükçe tırnak kalınlaştıkları düşünülür, çünkü vücut kendisini daha genç yaşta yenilemek mümkün değildir.

Kalın çiviler ve yaşlanmanın sonucu olarak çivide oluşan sırtlar tedavi edilemez. Bununla birlikte, görünümlerini yumuşatmak için hafifçe parlatılabilirler.

Komplikasyonlar

Kalın tırnak sıklıkla başka bir enfeksiyon veya bozukluğun semptomudur.

Kalın çivilerin daha fazla komplikasyona neden olma ihtimali düşük olsa da, tedavi edilmezse kötüleşmeye devam edecek, ağrıya neden olacak ve ayakkabı giymeyi rahatsız edecektir.

Bununla birlikte, kalın çivilere neden olan önceden var olan koşullardan kaynaklanan komplikasyonların olması muhtemel. Örneğin, kalın çiviler, altta yatan şeker hastalığı olan bir kişi tarafından ek bir komplikasyon olabilir.

Ne zaman bir doktor görmelisin

Altta yatan koşullar çoğunlukla kalın çivilere neden olduğundan, bir kişi tırnaklarını veya ayak tırnaklarını koyulaştıran veya renk değiştiren bir şey fark ederse doktora danışmalıdır. Diyabet veya sedef hastalığı gibi altta yatan bir duruma sahip bir kişi zaten tedaviye başlamış olabilir.

Sarı, kalınlaşmış tırnakları kendileri için bir neden bilmeden tecrübe edenler, sadece mantar enfeksiyonundan ve daha ciddi hiçbir şey olduğundan emin olmak için doktorlarıyla konuşmalıdır.

Tanı

Bir doktor bir kişinin tıbbı geçmişine bakar ve çivilerini inceler. Kalın ayak tırnaklarının altta yatan bir durumdan kaynaklanması durumunda, doktor yeni semptomun giderilmesine yardımcı olmak için daha ileri tedavileri reçete edebilir.

Fungal enfeksiyonları olan kişiler için, doktor çivi altına sürünebilir veya mantar gelişimi için bir kesme işlemi yapabilir. Hızlı bir şekilde kısaltmak için mantar enfeksiyonunun erken teşhisi önemlidir.
 

Tedavi

Kalın çivilerin nedeni, tedavinin hangi faktörde kullanıldığını belirleyici faktör olacaktır.

Yaşlanmanın bir kişinin ayak tırnaklarının kıvrılmasına neden olduğu durumlarda, muamele muhtemelen pürüzlü yüzeyleri yumuşatmak için parlatmak kadar basit olacaktır.

Sedef hastalığı vakalarında, doktor muhtemelen ortaya çıkan kalınlaştırılmış tırnak için ilave ilaçlarla parlama tedavisinde bulunmaya çalışacaktır.

Mantar enfeksiyonları erken dönemde tedavi edilir ve çivi büyüdükçe birkaç aylık tedavi gerekebilir. Fungal enfeksiyonlar için ortak bazı tedaviler şunları içerir:

reçeteli kremler veya merhemler
oral ilaçlar
Tırnak yatağını alttan tedavi etmek için çiviyi çıkarmak
lazer terapisi

Sedef hastalığından etkilenen çiviler, çivilerin iyileşmesine yardımcı olmak için topikal steroidler veya enjeksiyonlar içeren özel tedaviler gerektirebilir.

Görünüm

Tedavi edilmediğinde, kalın tırnakların zaman içinde kötüleşmesi muhtemeldir. Bazı durumlarda, kalınlaşma nedeni yaşlanma gibi iyi huylu olabilir. Diğer vakalarda, altta yatan enfeksiyonu gidermek için tedavi uygulanır. Bu mantar enfeksiyonlarında özellikle geçerlidir.

Bir kişi tırnak kalınlaşması veya renk değişikliği fark ettiğinde tıbbi tavsiye ve tedavi almak önemlidir.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu