Sağlık

Avrupa Zombi Uyuşturucusu Flakka İle Sarsılıyor

‘Zombi uyuşturucu’ flakka, Winnipeg sokaklarına vurmuş olabilir: polis İnce öğütülmüş camı andıran sentetik uyarıcı, paranoyaya ve sanrılığa neden olabilir

“Flakka” olarak bilinen tasarımcı bir ilaç Winnipeg sokaklarına çarpmış olabilir.

Winnipeg Polis Hizmetinden bir sözcü, subayların ilacın “farkında” olduklarını ve sentetik uyarıcının ilk nöbetini yapabileceklerini söylediler. Test bekliyor. 

İnce öğütülmüş camı andıran Flakka, birçok rekreasyonel tasarım uyuşturucuyu tanımlamak için kullanılan bir terim olan “banyo tuzları” na kimyasal olarak benzemektedir (adı, ilaçların gerçek banyo tuzları olarak gizlendiği durumlarda satılmaktadır).

Minnesota’daki Hazeldon Betty Ford Vakfı’nın sağlık müdürü Dr. Marc Myer’e göre, en çok hor görülen veya enjekte edilen ilaç .

“Zombi uyuşturucu diyorlar çünkü bu tür vücut dışı deneyimlere, paranoyalara ve sanrılara neden oluyor, böylece kişi tamamen kontrol ediliyor gibi görünebilir, onları ölüler gibi gösteriyor, temelde.”

Flakka’yı, bazen de “çakıl” ı kokainle benzemektedir, çünkü beynin nörotransmitter seviyelerini yükseltmekte, ruh hali ve düşünceyi etkilemektedir.

“Ölenliği ve genellikle bir ila iki saat süren uyarımı içeren bir etki yaratıyor” dedi. “Psikoz, cinayet davranışı, intihar davranışı gibi aşırı yan etkilere neden olabilir ve bu hastaları tedavi etmeyi zorlaştırır”. 

Flakka, 2013 yılında güney Amerika’da ortaya çıktı ve daha yaygın kullanılan uyuşturucu kullanımına doğru ilerliyor, diyor Myer. Florida  son yıllarda ilacın popülaritesinde önemli bir artış yaşadı . 

Birinin ilacı kullandığı en yaygın göstergesi, terleme, genişlemiş öğrenciler ve kontrolsüz vücut hareketleri eşliğinde davranış değişikliği olduğunu söyledi. 

“Çoğunlukla agresif davranış, paranoya, psikoza yol açacak – gerçekten orada olmayan şeyleri görüyorlar, örneğin şeytanlar ya da bir tanrı oldukları inancına sahip olabilirler.” 

‘Zehir daha ihtiyacımız yok’

James Favel, North End sokaklar, ilaç dolaşan başladı üzerinde o ilk insanların YouTube videoları sonra yaklaşık flakka bu yaz duyduğunu söylüyor devriye Ayı Clan, kurucusu.

Ağustos ayında, Favel, karşılaştığı genç bir kadına yardım etmek için acil yardım çağırdı.

Favel, “İnsanları meth kullandık, çatlamış insanlar gördük ve böyle şeyler oldu,” dedi Favel. 

Kadının abartılı vücut duruşları yaşadığını ve gerçeklikten koptuğunu söyledi. “Gözleri açıktı ve oradaki gibi görünüyordu, ama onunla iletişim kurmak yoktu.”

Ayı Klanı, şehirde metamfateminin ve diğer IV ilaç kullanımının artmasının etkilerini zaten görüyor . Favel, piyasaya giren yeni bir ilacın görmek istediği son şey olduğunu söylüyor. 

“Bu ilacın toplumumuzda mevcut olduğunu düşünmek korkunç” dedi. “Toplumumuzdaki metamfetamin salgını sadece kriz düzeylerine ulaşıyor ve yeni bir şeyler eklemek için … daha fazla zehir gerekmiyor”.

Myer, flakka’nın bağımlılık kalitesinin kokain veya eroine benzediğini ve kalıcı beyin hasarına ve nörolojik rahatsızlıklara neden olduğunu söylüyor.

“Zorluk, yeni ilaçların gelişiyle birlikte geleceği … bunun sonuncusu olmayacak”.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu