Güncel

Atak Helikopterin Düşürüldüğüne Yönelik Somut Bir Delil Yok

Başbakan Binali Yıldırım, ATAK helikopterinin düşmesine yönelik çalışmanın devam ettiğini, helikopterin düşürüldüğüne yönelik delil olmadığını söyledi.

Başbakan Binali Yıldırım, ATAK helikopterinin düşmesine yönelik çalışmanın devam ettiğini, helikopterin düşürüldüğüne yönelik delil olmadığını söyledi.
 

Başbakan Binali Yıldırım, Belarus ziyareti öncesi düzenlenen basın toplantısında, geçtiğimiz günlerde Afrin operasyonu sırasında düşen ATAK helikopterine yönelik çalışmanın devam ettiğini, helikopterin düşürüldüğüne dair delil veya belirtinin olmadığını söyledi.

“Ege’deki gerilim için diyalog kurulmalı”

Kardak krizi nedeniyle Ege Denizi’nde yaşanan gerilime de değinen Başbakan “Ege Denizi Yunanistan’la aramızda bir dostluk denizi olmalıdır. Ege’deki sorunlar yeni değil. Her türlü sorunu diyalogla çözebiliriz. Sahada karşılıklı ithamlar var. İhlallerin olmaması için sadece Türkiye’nin dikkatli olması yetmez. Yunanistan da dikkatli olmalı. Hukuka uygun hareket edilmeli. Son günlerde Kardak kayalıklarıyla başlayan bu gerilimde bazı ihlaller olmuş ve buna karşılık verilmiştir. Bundan sonrasının daha sakin, karşılıklı anlayış içerisinde ve sürekli iletişim hattının açık olmasıyla, siyasi ve diplomatik alanda çözülmesi yönünde bir mutabakata vardık. Yunanistan sahadaki gerilimden dolayı NATO nezdinde bir görüşme yapılmasını teklif etti, biz de kabul ettik. Zannediyorum mayıs ayında bir NATO Genelkurmay Başkanları Toplantısı olacak. Bu çerçevede iki ülkenin Genelkurmay Başkanları da bir araya gelip sahadaki sorunların daha da tırmanmaması için gerekli tedbirleri karşılıklı görüşmüş olacak. Görüşmek konuşmak her zaman daha faydalıdır.” ifadelerini kullandı.

MHP ile ittifak açıklaması: ihtilaf yok

2019 seçimleri öncesinde MHP ile ittifak çalışmalarına da değinen Yıldırım “Bu konuda her iki partinin görevlendirilen heyeti çalışmalarını tamamladı. Parti liderleri tarafından son şekli verilecek ve böylece mutabakat metni kamuoyuyla paylaşılmış olacak. Esas itibarıyla mutabakat konusunda bir ihtilaf söz konusu değildir. MHP, AK Parti adayına destek olacağını, Sayın Cumhurbaşkanımızın adaylığına destek vereceklerine yönelik açıklamasını da kamuoyu ile paylaşmıştır.” şeklinde konuştu

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı