Güncel

Asya’da Tansiyon Giderek Yükseliyor ABD Savaş Gemileri Geliyor

ABD, nükleer füze denemelerimden bir türlü vazgeçmiyor ve balistik füze teknolisini geliştirmeye uğraşan Kuzey Kore’ye gözdağı vermek için, USS Carl Vinson uçak gemisinin başını çektiği hücum filosu Güney Çin Deniz’inden geçti.

ÜNLÜ UÇAK GEMİSİ DE FİLODA

USS Carl Vinson uçak gemisi ve diğer savaş gemileri, Kore yarımadası açıklarına gidiyor. Rotası bir anda değiştirilen gemilerin son fotoğrafı, tartışmalı Güney Çin Denizi’nde çekildi.

TRUMP UYARMIŞTI ÇİN ÇÖZEMEZSE BİZ ÇÖZECEĞİZ

Kuzey Kore, geçen hafta yine balistik füze denemişti. ABD Başkanı Donald Trump, Çin lideri Xi Jinping ile görüşmeden evvel “Eğer Kuzey Kore işini Çin çözmezse biz çözeceğiz. Şimdilik size bu kadarını söylüyorum. Randevuda ise, Trump mevkidaşından Pyongyang yönetimin durdurulması için daha çok çaba sarf etmesini istemişti.

ABD’DEN GÖVDE GÖSTERİSİ

Pentagon, gemileri gövde gösterisi için bölgeye gönderildi. Singapur’dan hareket yapan ABD taarruz filosu, Avustralya yerine rotasını değiştirerek kuzeye yönelmişti.

MART AYINDA TATBİKATA KATILMIŞTI

USS Carl Vinson uçak gemisi, Mart ayı ortasında Güney Çin Denizi’nde bir tatbikata katıldı. Güney Kore ile birlikte hareket yapan tatbikatta havalanan uçaklar bölgede tansiyonun yükselmesine yol açmıştı.

15 NİSAN’DA NÜKLEER DENEME YAPACAK

Önceki hafta ortaya çıkan uydu görüntüleri, Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’un nükleer silah üretiminde altıncı aşama olan son seviyeye ulaştığını ortaya koymuştu. Kim’in büyükbabasının doğum günü olan 15 Nisan’da bir nükleer deneme yapması bekleniyor

Pyongyang yönetimi, geçen haftalarda Japon Denizi’ne doğru birçok füze fırlattı. Son fırlatılan füze dokuz dakika gökyüzünde kalmış ve Japon Denizi’ne düşmüştü.

ÇİN’İN YANITINI YAKINDAN TAKİP EDİYORUZ

ABD gemilerinin Pasifik Okyanusu’nun batı kıyılarına doğru yol alması, Japonya tarafından memnuniyetle karşılandı. Japonya Başbakanı Şinzo Abe, “Kuzey Kore ile ilgili Çin’in yanıtını da yakından takip ediyoruz. Trump’la telefon görüşmesinde aynı zamanda Japonya, Güney Kore ve ABD arasındaki ittifakın çok önemli olduğunu teyid ettik.

BM’NİN KARARINA GÖRE YASAK

Birleşmiş Milletler kararlarınca Kuzey Kore’nin füze ya da nükleer test gerçekleştirmesi yasak. Kuzey Kore nükleer denemelerinin barışçıl olduğunu savunuyor, fakat Batılı ülkeler ve Güney Kore ülkenin nükleer silah geliştirmesinden endişe duyuyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu