Ekonomi

ASKON Şanlıurfa İlimize Haksızlık Edildi

Anadolu Aslanları İş adamları Derneği (ASKON) Şanlıurfa Şube Başkanı Orhan Şahin Urfa’ya haksızlık edildiğini söyledi.

6.Bölge teşvikleri ile  6. Bölge iller arasında aldığı yatırımlarla şampiyon olan Şanlıurfa’nın cazibesi 4. ve 5. bölge  illerine de verildi.
6. Bölge illerine verilen teşvik destekleri resmi gazetede bugün yayınlanan bakanlar kurulu kararı ile 4. ve 5. bölge illerine ve Kilis organize sanayi bölgelerine de sağlanacak.
Doğu’nun batıya en yakın ili olarak görülen ve bölgedeki huzur ortamı ve hükümetin 6. bölge illerine verdiği teşvik avantajları dolayısıyla  cazibe merkezi haline gelen Şanlıurfa artık bu ayrıcalıklara sahip farklı iller arasında yer alacak.

Şahin, Teşviklerin diğer bölge illerine verilmesinin yatırım atağında olan Şanlıurfa’da  yatırımların önünü keseceğini söyledi.
Şahin, ” Bugün resmi gazetede yayınlanan karar ile hükümetimiz bölgelerarası gelişmişlik düzeyini dengelemeye çalışmıştır.  Daha önce bölge illeri arasında işsizlik oranı en yüksek olan Şanlıurfa’ya 6. Bölge teşvikleriyle pozitif ayrımcılık yapılmış ve yatırımların gelmesine katkı sağlanmıştır. Türkiye’de halen işsizlik oranı en yüksek olan Şanlıurfa’ya pozitif ayrımcılık yapılarak bu teşviklerin haricinde farklı bir  uygulama yapılması gereklidir. Şanlıurfa ile aynı teşviklere sahip olan farklı batı illeri ile Şanlıurfa’nın rekabet etme şansı azalmıştır. Yaklaşık 600 bin Suriyeli muhacirlere ensarlık yapan  ilimize daha fazla pozitif ayrımcılık beklenirken bu karar ile ilimizin rekabet gücünü  azaltılmıştır.” diye konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu