Ekonomi

Artık İnternette Bir Devir Daha Kapanıyor

​Kredi kartı ile sanal alışveriş için 17 Ağustos’tan itibaren müşteri onayı gerekecek. Mevcut kartlar için de onay olacak. Türkiye’de 176 milyon banka kartı ve kredi kartı var.

Düzenleme ile tüm kartlar ve bundan sonra çıkarılacak yeni kartlar, internetten alışverişe kapalı olacak. Kullanıcılar, online alışveriş için kartı kullanmak isterse banka ile görüşüp yazılı veya sesli yanıt sistemi üzerinden onay vererek kartın e-ticarete açılmasını talep edecek.

ESKİ KARTLARI DA KAPSAYACAK

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK), tüm ülkeyi ilgilendiren önemli bir karara imza attı. Alınan resmi karara göre tüm kredi kartları çok kısa bir zaman içinde internetten alışverişe kapatılacak. Güvenlik adına yapılan bu uygulama sadece yeni kartları değil geriye dönük olarak eski kartları da kapsayacak.

17 AĞUSTOS SON GÜN

17 Ağustos 2017 tarihi son gün olarak belirlenmiş durumda. Bu tarihe kadar kartlar normal seyrinde olacak fakat 17 Ağustos’tan sonra eğer onay vermediyseniz internetten alışveriş yapamaz hale geleceksiniz. Güvenlik adına alınan bu tedbirin özellikle internetten alışveriş yapmadığı durumda dolandırıcıların açık hedefi haline gelen kullanıcıları koruması hedefleniyor.

Bankalar da şimdiden kullanıcılarına bu konuya ait bilgilendirme mesajları göndermeye başlamış durumda. Kabullerin sms veya e-posta gibi basite indirgenmiş yollarla yapılamayacağını ve yazılı veya sesli onay kaydı şart olduğu belirtildi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu