Sağlık

Artık Çok Hızlı Bir Şekilde Antijen Testi Olabiliyor

Sağlık Bakanlığı gereksiz yere antibiyotik kullanımın önüne geçmek için uygulamaya konulan “Hızlı Antijen Testi” Erzurum’da hastaneler de uygulanma yapılıyor.

Erzurum Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, Sağlık Bakanlığın gribal enfeksiyonlarda gereksiz yere antibiyotik kullanımın önüne geçmek için ülke genelinde uygulamaya konulan Hızlı Antijen Testi’nin (HAT), hastaların doğru şekilde tedavi edilmesi açısından güzel bir uygulama olduğu söylenildi.

Prof. Dr. Fazlı Erdoğan, yaptığı yazılı açıklamada, gribal enfeksiyonda gereksiz antibiyotik kullanımın önüne geçmek için ülke genelinde uygulamaya konulan testlerden HAT’tı Erzurum’da hastaneler de uygulamaya başlandığını söyleyerek, HAT’ın kentteki hastanelere dağıtıldığını söyledi.

Kış döneminde görülen gribal enfeksiyon yüzde 85’i virüslerin olduğunu söyleyen Erdoğan, “Gribal enfeksiyon yüzde 15’lik kısmı bakterilerin oluşturduğu enfeksiyonlar olup, bunlar oluşturduğu etkene göre antibiyotik tedavisi gerektirmektedir. 

Fakat bunların viral mi bakteriyel mi ayrımı zor olduğu için birçok hekim arkadaşımız sonrasında üzerine binebilecek bakteriyel enfeksiyonu da düşünerek ya da hastanın da zorlamasıyla gereksiz antibiyotik kullanımına girmekte. Bu gereksiz antibiyotik kullanımının öngörülemeyen birçok yan etkileri var. O sebeple gerekmedikçe antibiyotik kullanmamak gerekiyor.

Bakanlıkça gönderilen HAT’tın özellikle bakterilerin yaptığı “A Grubu Streptokok” denilen enfeksiyonlarda uygulanacağının altını çizen Erdoğan, konuşmasına şöyle devam etti:

HAT ile hastanın boğazından alınacak sürüntü pozitif çıktığında antibiyotik kullanımı yüzde 100 garanti olacak. Test pozitif çıkmazsa hastanın sadece normal tedavilerini yapmamıza olanak sağlanacak. Vatandaşlarımızın bu konularda daha iyi bilgi sahibi olmaları için tüm sağlık kuruluşlarına bakanlığın afişlerini astık ve broşür dağıttık.

Erdoğan, test sonuçları ise 5 dakika gibi kısa bir zamanda olduğunu da sözlerine eklemiş oldu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu