Güncel

Arakanlıların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşmaya varıldı

Bangladeş ve Myanmar yönetimleri, ordu ve Budist çetelerin saldırıları sonucu göç eden Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşmaya vardı.

Bangladeş ve Myanmar yönetimleri, ordu ve Budist çetelerin saldırıları sonucu göç eden Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda anlaşmaya vardı.
 

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırıları sonucu Bangladeş’e göç eden Arakanlı Müslümanların ülkelerine geri dönmesi konusunda uzlaşmaya varıldığı belirtildi.

Myanmar Dışişleri Bakanı ve Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii ve Bangladeş Dışişleri Bakanı Mahmud Ali, Myanmar’da bir araya geldi.

Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından “Arakan Eyaletinden Yerinden Edilmiş Kişilerin Geri Dönüşü Konusunda Uzlaşma” başlıklı anlaşma imzalandığı açıklandı.

Myanmar Çalışma Bakanlığı yetkilisinin “mümkün olan en kısa zamanda Arakanlıları geri almaya hazırız” dediği bildirilirken Arakanlı Müslümanların ne zaman döneceğine dair tarih de belirtilmedi.

Anlaşmaya göre, Bangladeş önce her bir Arakanlının kimlik bilgilerini içeren bir form hazırlayacak. Geri dönüşler de formlar alındıktan sonra başlayacak.

Bangladeş Başbakanı Şeyh Hasina Vecid ise Arakan krizine çözüm bulmak için Myanmar ile görüşmelerin olumlu geçtiğini bildirdi.

Bangladeş basınında yer alan haberlere göre, Vecid, Parlamentoda yaptığı konuşmada, ülkesinin, Myanmar’dan kaçan Arakanlı Müslümanların, ülkelerine güvenli şekilde dönmesi konusunda uluslararası toplumun desteğini almakta başarılı olduğunu belirtti.

Amerika Dışişleri Bakanı Rex Tillerson geçtiğimiz günlerde yaptığı yazılı açıklamada, Arakanlılara yönelik yapılanlardan korkunç zulümler hakkında, “eldeki bulguların yanı sıra mevcut durum ve koşulların kapsamlı analizi, Arakanlı Müslümanlara yönelik şiddetin açıkça etnik temizlik olduğunu ortaya koymaktadır.” ifadelerini kullandı.

Myanmar ordusu ve Budist çetelerin saldırıları sonucu Bangladeş’e göç eden Arakanlı Müslümanların sayısının 650 bini geçtiği düşünülüyor. Myanmar ordusu, Müslüman nüfusa yönelik sistemli şiddet eylemlerinden dolayı etnik temizlikle suçlanıyor.

 

Editör Ramazan Cengiz

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu