Güncel

Aracınızın Kışlık Bakımını Mutlaka Yapın

Yaklaşan kış mevsimiyle birlikte önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunan oto tamircileri, araçların kışlık bakımlarının mutlaka yaptırılması gerektiğini vurguladı.

Yaklaşan kış mevsimiyle birlikte önemli uyarı ve tavsiyelerde bulunan oto tamircileri, araçların kışlık bakımlarının mutlaka yaptırılması gerektiğini vurguladı.
 

Van’ın Tuşba ilçesindeki sanayi sitesinde hizmet veren oto tamircileri, Doğu Anadolu Bölgesi’nde, kış aylarının soğuk ve karlı geçtiğini belirterek vatandaşlara önemli uyarı ve tavsiyelere bulundu.

Araçlardaki kışlık bakımın önemine değinen oto sanayi esnafından Emre Aycan, yaklaşan kış mevsimi nedeniyle araç sahiplerini bir kaygı kapladığını söyledi.

Donmayan cam sularından kullanılmalı

Aycan, “Bütün araçların kışlık bakımlarının yapılması gerekiyor. Antifriz, motor yağı ve özellikle cam suyu gibi etkenler önemlidir. Cam suyunun donmaması gerekiyor çünkü donduğu zaman memleketimizin soğuk olması hasebiyle kış boyunca onu kullanamaz vaziyete getiriyor. Özellikle vatandaşlarımız donmayan cam sularından kullanması lazım.” dedi.

Aycan, sözlerine şu şekilde devam etti:  “Muhakkak lastik bakımlarının da yapılması lazımdır. Kış aylarında araçta kışlık lastiklerin olması aracın daha çok performansını artırıyor ve kaza oranlarını düşürüyor. Bu vesile ile lastiklerin de hem kalite hem de kovucuk oranının da kaliteli olmasına dikkat edilmelidir.”

“Kışlık bakımları ertelemeyin”

Vatandaşların genellikle kışlık bakımları ertelediğini sadece lastiğe göre hareket ettiğini dile getiren Selami Ödemiş, “Önümüzde soğuk bir dönem var ve bu soğuk döneme hazırlık için mekanik olarak motorun bakım yapılması gereken malzemeleri vardır. Vatandaşların mutlaka kışlık bakımları yapmaları gerekiyor. Vatandaşlar genellikle bu gibi durumları erteler. Bizler de her zaman müşterilerimize bu gibi bakımları ertelememeleri çağrısında bulunuyoruz. Yağ ve antifriz bakımı gibi kışlık bakımlar mutlaka yaptırılması lazım. Kışlık bakım denildiği zaman filtre bakımları, antifriz gibi bakımlar yapılmalıdır aksi takdirde motor suyu dediğimiz su donarsa motorda sıkıntı oluşur ve motor bloğu çatlatmaya ve motor patlatmaya kadar götürebilir.” diye konuştu.

“Lastiklerin bakımları yapılmalıdır”

Kış aylarında araç lastiklerinin önemine değinen Ödemiş, vatandaşların genellikle karın yağmasını beklediğini ve bu durumun yanlış olduğunu dile getirerek “Araç kullanılsın veya kullanılmasın, mutlaka araç yağ bakımı ve antifrizin değişmesi gerekiyor. Bunun yanı sıra balata bakımları, lastik bakımları, fren sistemleri ve fren hidroliği dediğimiz bir parça var.  O 2 yılda bir nemlenmeden dolayı sıvılaşıyor ve fren aksamının çok kötü bir şekilde tutmasına sebep oluyor bu sebeple mutlaka balata ve hidrolik bakımlarını da yapmalıdırlar. Kışlık lastiklerin araç ister kullanılsın ister kullanılmasın mutlaka 4 yılda bir değişmesi gerekiyor. Lastik değiştirildiği zaman bile lastiğin tarihini mutlaka kontrol etsinler. Bir lastiğin 10 yıllık bir ömrü vardır. 5 yıl raf ömrüdür 5 yıl da kullanım ömrüdür. Vatandaşlar mutlaka lastiklerin bakımlarını yaptırsınlar. Genel triger bakımı, ağır bakım dediğimiz bakımları yaptırsınlar. Kışın biraz daha mekanik parçalar yoğunlaşmadan dolayı sert bir çalışma içerisinde olur. Bundan dolayı kullanılacak antifrizin, yağın ve lastiğin çok kaliteli olması gereklidir. Genelde memlekette karın yere düşmesini bekliyoruz. Mutlaka kar yere düşmeden aracın kışlık lastiklerini taktırıp rot, balans ayarını mutlaka yaptırsınlar.” ifadelerini kullandı.

Harun Unseçti ve İbrahim Aycan isimli esnaf da araçların kışlık bakımlarının mutlaka ihmal edilmemesi gerektiğini söyledi.

 

Editör Ramazan Cengiz.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu