Ekonomi

Araç Sahipleri Aman Dikkat Tavan Fiyat İndirim Değil Zam Getirebilir

Trafik sigortası tavan uygulaması şirketlerin sermaye yeterliliğini gözetlediği için bazı kademelerde vatandaşın mağdur olmasını önleyecek, bazılarında ise fiyat yükselişi olabilecek.

Çalışma, trafik sigortası fiyatlarını aşağı indirirek vatandaşın bu konudaki şikâyetlerin önüne geçecek. Fakat fiyatlar herkesin beklediği gibi çok cüzi tutarlara inmeyecek. Hazine bir taraf son 1.5 senede yükselişe geçerek kimi araç sahiplerinin poliçesini yüzde 100’den çok artışla yenilemesini sağlayan durumu düzeltmeye çalışırken diğer taraf sigorta şirketlerini de düşünüyor. Buradaki kritik nokta ise sigorta şirketlerinin sermaye yeterliliği. Hazine düzenleme ile şirketlerin ek sermaye koyma zorunluluğu olmamasına özen gösterdi. Bilimsel ve istatistiki yöntemler ise dengeli bir neticeye ulaşılmasını sağladı.

BAZI OTOMOBİLLERDE ARTABİLİR

Trafik sigortasında araçlar hasar oranlarına göre 7 ayrı basamakta sigortalanıyor. İlk sene 4’üncü basamaktan giren araçlar sonraki senelerde kaza yaparsa 1’inci basamağa, yapmazsa 7’inci basamağa doğru ilerliyor. Sigorta şirketleri ayrıca aracın markasına, rengine veya sürücünün bayan, erkek, yaşlı, genç olmasına, evde 13-17 yaşında çocuk olup olmadığına bakarak yeni kriterler oluşturuyor. İşte bu kriterler bazı şirketlerde bazen 7 ayrı kademeye göre daha belirleyici olabiliyor. Böylece sigorta çok daha ucuz veya pahalı hale geliyor. Şimdi getirilecek tavan bazı modellerde mevcut primin üstünde kalabilir.

EĞER FİYATLAR TAVANA ÇEKİLİRSE ETKİLENİR

Tavanın gelmesi ile şimdiye kadar düşük fiyat uygulanan marka ve kademelerde prim zammı olması mecburi değil. Eğer sigorta şirketi isterse tüm fiyatları tavana çekerse fiyat yükselişi sağlanmış olur.

HER 100 ARAÇTAN 7’Sİ HASAR GÖRÜYOR

EDİTÖR: Kadir Kurtay
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu