Teknoloji

Apple Tahtını Sonunda Kaptırdı! İşte Dünyanın En Değerli Olan Markası

İnternet devi ve arama motoru olan Google, dünyanın çok değerli markaları” listesinde zirveye çıktı. 6 senedir zirvede yerini alan Apple, ikinciliğe gerilemiş oldu.

Bağımsız danışmanlık firması Brand Finance’in yayınladığı 2017 sene Global 500 isimli raporda, Google’ın marka değeri geçen seneye kıyaslamaya göre yüzde 24 bir yükseliş göstererek 109,5 milyar dolara yükseldiği söylenildi. 

Geçen seneki raporda Google’ın marka değeri 88,2 milyar dolar oldu. Böylece Google, Apple’ı geçerek, dünyanın en değerli markası haline geldi.

ARAMA MOTORUNUN BAŞARISINA DİKKAT ÇEKİLDİ

Raporda, dünyanın çok büyük markaları müşterilerine ulaşmasını sağlayan Google’ın arama motoru başarısı dikkatlerden kaçmazken, şirketin bu hizmetten sağladığı reklam gelirleri de geçen sene seneden seneye yüzde 20 olarak yükseldiği söylendi. 

Öte taraf, raporda, Apple’ın marka değeri geçen seneye kıyaslamaya göre yüzde 27 azalma olarak 107,1 milyar dolara indiği belirtildi. 

Şirketin geçen sene marka değeri 145,9 milyar dolar olmuştu.

Böylece 2011 senesinden bu zamana 6 sene üst üste dünyanın en değerli markalar listesi zirvesinde yerini aldı Apple, bu sene ikinci sıraya geriledi.

MÜŞTERİLER FİRMAYA İNANCINI KAYBETMEYE BAŞLADI

Raporda, Apple’ın sadık müşterileri firmaya olan inancını kaybetmeye başladığı söylenirken, Apple, müşterileri iyi niyetini aşırı derecede sömürdü. Apple Watch gibi yeni ürünler önemli gelir oluşturmakta başarısız oldu ve şirket tüketicileri arzuladığı yenilikçi teknolojileri ortaya koyamadı.

Apple markası “ışığını kaybettiği” yorumuna yer verilen raporda, şirketin gelirlerin büyük bölümünü oluşturan iPhone’un, Güney Koreli elektronik devi Samsung’un yanı sıra, Çinli cep telefonu üreticileri Huawei ve OnePlus’la da rekabet yapmak zorunda olduğu söylendi.

AMAZON 3. SIRADAKİ YERİNİ KORUDU

Dünyanın en değerli markaları listesinde ABD’li e-ticaret devi Amazon bu sene üçüncü sırada yerini korudu. Amazon’un marka değeri geçen seneye kıyaslamaya göre yüzde 53 bir yükselme olurken bu sene 106,4 milyar dolara ulaştığı belirtildi.

Amazon’ gelecek 18 ay içinde ABD’de 100 bin şahıslı yeni istihdam yaratmayı vadettiğine dikkat çeken raporda, şirketin gelecek sene dünyanın en değerli markaları listesinde zirvede yer alabileceği bilgisine de yer verildi.

Listede dördüncü sırada ABD’li telekomünikasyon devi AT&T, beşinci sırada Microsoft ve altıncı sırada Samsung yer alırken, bir diğer Amerikalı telekomünikasyon şirketi Verizon yedinci, perakende zinciri Walmart sekizinci, Facebook dokuzuncu ve Çinli bankacılık devi ICBC onuncu oldu.

Brand Finance, dünyanın en değerli markaları listesi olurken, tüketicilerin şirkete olan duygusal bağı, şirketlerin finansal performansı, geçmiş ve öngörülen gelir miktarların yanı sıra, firmaların ana faaliyetleri, lisans anlaşmaları ve portföy yönetimleri gibi faktörlerin göz önünde tutulduğu bilgisi de paylaşıldı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı