Güncel

Andımız İle ilgili Kararı Şanlıurfa’da Vatandaşa Sorduk

“Öğrenci Andı Geri Dönüyor” başlıklı haberlerle ilgili sivil toplum kuruluşları ve halktan tepkiler çığ gibi gelmeye devam ediyor.

Andımız ile ilgi kararı Şanlıurfada Vatandaşlara Sorduk; 

Halkın büyük tepkisine neden olan bu karar işte halk tarafından böyle değerlendirildi.
Mesela ben arabım lazım veya kürdüm neden her gün benim evladım hazır olda “Türküm veya Ne Mutlu Türküm Diyene” naraları atmaya mecbur bırakılıyor. Biz burda hem Türküz hem kürdüz hemde arabız,  2013’te  kaldırılan ve  içinde ırkçılık barındıran andımızı 
neden geri getirmeye çalışıyorlar. Ben Şanlıurfalı biri olarak Danıştayın bu kararını tasvip etmiyorum. Biz bunlarla uğraşacağımıza Eğitimde daha iyi şeyler yapmanın derdine düşmeliyiz.
Bu ırkçıllık barındıran ve Başkanımız Sayın Recep Tayyip ERDOĞAN’ın dediği gibi ” Türküm Denmekle Türk Olunmaz” sözünü destekliyor ve derhal kararın iptal edilmesini istiyoruz. 

​Andımız İlk Ne Zaman Uygulamaya Konuldu

ilköğretim okullarında 1933’te uygulamaya konuldu. Okunan öğrenci andı, halkın inancına ve ırkçılık gibi kavramların olduğu sebepten dolayı  2013’te yönetmelik değişikliğiyle kaldırıldı. Türk Eğitim-Sen, düzenlemenin iptali için Danıştay’da dava açtı. Danıştay 8.  Daire, okullarda öğrenci andını kaldıran yönetmeliği oy çokluğu ile iptal etti. Bir çok yayın organında “Andımız Geri Geliyor” Haberi sivil toplum kuruluşları ve halktan büyük tepki toplamasına neden oldu.
Danıştay 8. Dairenin andımız ile ilgili kararını, halk sosyal medya hesaplarında bu kararın iptali için çeşitli duyurular yaptı. içinde ilginç tepkilerinde olduğu hesapları sizler için aşağıda birleştirdik. 

Danıştay 8. Dairenin andımız ile ilgili kararını, halk sosyal medya hesaplarında bu kararın iptali için çeşitli duyurular yaptı. Varlığım tüm varlıkların sahibi olan Allaha armağan olsun.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı