Güncel

Anayasa Oylamasında Açık Oy Gerginlik Yarattı

Başkanlık sistemi getiren Anayasa teklifinin maddelerine geçilmesine ilişkin oylama sırasında iktidar ve CHP milletvekilleri arasında sert tartışmalar yaşandı. CHP’liler, AK Parti milletvekillerinin ‘gizli oy’ kuralına uymadığını savundu, oyunu açık eden milletvekilleri ile tartışmaya girdi.

Genel kuruldaki ilk oylamada milletvekillerinin büyük çoğunluğu kabinlere girmeden oy kullandı. Gizli oylama yapılmadığı gerekçesiyle gerilim artınca, Meclis Başkanvekili Ahmet Aydın oylamayı, başladıktan kısa bir süre sonra durdurdu. Aydın, defalarca ‘gizliliğe riayet edilsin’ uyarısında bulundu.

Oylamanın ardından söz alan CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, çoğunluk partisine sahip milletvekillerinin neredeyse tamamının oy kabinlerine girmeden, dışarıdan ve göstererek oy kullandıkları söyledi. 

Altay, “Umarım bundan sonraki turlarda bu duruma meydan verilmemesi konusunda divan daha ciddi tedbir alır. Aksi durumda parlamentonun itibarına ve teklifin görüşmelerine ciddi gölge düşürecektir.” dedi.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş ise Meclis İçtüzüğü’ne göre, milletvekillerinin usulüne uygun şekilde oylamayı gerçekleştirdiklerini belirterek, “Kameraman olmaya çok hevesli arkadaşlar canlı yayın alışkanlığını sürdürüyorlar. Gizliliği ihlal eden varsa burada çekim yapan milletvekilleridir” diye konuştu.

TBMM Başkanvekili Aydın da gizli oylamanın, esasına uygun olarak gerçekleştirildiğini ifade etti.

Teklifin maddelerine geçilmesi 338 oyla kabul edildi.

Oylama sonrası teklifin birinci maddesi okundu. Verilen aranın ardından hükümet ve komisyonun yerine oturmaması üzerine Aydın, bugün saat 15.00’te yeniden toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu