Gap

Ana sınıf Öğretmeni Tarafından Darp Edildi İddiası

Diyarbakır’ın Bağlar ilçesinde ikamet eden anne Songül İtah 5 yaşındaki kızının ana sınıf öğretmeni taradından darp edildiğini iddia etti.

Bağlar’da Bağcılar Mahallesi Atatürk Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’de bulunan ana okulda okuyan 5 yaşındaki kızlarının öğretmeni tarafından darp edildiğini iddia eden aile, öğretmen hakkında şikayetçi olduklarını belirtti.

Yaşadıkları mağduriyeti İLKHA’ya anlatan anne Songül İtah, yürütülen soruşturma kapsamında daha önce açığa alınan ardından göreve iade edilen öğretmenin, kızına şiddet uyguladığını ifade etti.

Kızına, daha önce de aynı öğretmen tarafından sınıfın içerisinde ceza verildiğini aktaran İtah, “Öğretmen kafayı bizlere takmış durumda. Daha önce çocuğuma ceza vermişti. Peteğin önüne oturtmuş, çocuğumun böbrekleri şişmişti. Bu yüzden kızım altını ıslatmıştı. Öğretmenle görüşmek için gittim, bana ‘Çık dışarıya çık! Benime konuşma, git derdini müdüre söyle.’ dedi. Müdürün yanına gittiğimde müdür de ‘Perihan hoca 10 yıllık çok iyi bir öğretmendir, siz onun öğretmenliğini sorgulayamazsınız.’ dedi.” İfadelerini kullandı.

Kızının öğretmeni her gördüğünde korktuğunu aktaran İtah, konuşmasına şöyle devam etti:

“Ben müdür beyin yanına şikâyet amaçlı gittiğim günden beri P. öğretmen bana karşı kin tuttu. Artık bütün velilerle işbirliği yaparak ‘bu kadının çocuğunu bu okuldan alalım sizin çocuklarınız aynı şeyleri yaparsa da aynı cezayı sizin çocuklarınıza da veririm ’demiş. Çarşamba günü kızımla yolda yürürken öğretmeni yolda gördük. Kızım arkama saklanıp ‘anne öğretmenim’ dedi. Ben de korkma kızım ne olacak dedim. Kızım başka bir gün dedi ki ‘anne öğretmen beni dövdü kapını önüne attı yerde oturttu. Okulda boyacılar gelerek kızdılar öyle beni sınıfa aldı.”

Kızına darp edildiğini, banyo sırasında öğrendiğini ifade eden İtah, daha sonra hastaneye giderek darp raporu aldığını ve karakola şikayette bulunduğunu ifade etti.

Bir öğretmenin şiddete başvurmasının kabul edilemez olduğuna vurgu yapan İtah, “Sonuçta biz de evladımızı onlara teslim ediyoruz. Gözümüz arkada kalmadan evimize dönmemiz gerekiyor. Öğretmenler böyle şiddeti kullanırlarsa biz çocuğumuzu anaokuluna göndermeyiz. Böyle olursa bizim nazarımızda anaokulu gerekli bir ihtiyaç olmaz.” diye konuştu.

Sınıflar kameraların takılması gerektiğini söyleyen İtah, Eğer okullar da kameralı bir sistem olursa sürekli okula gitmek zorunda kalmazdım. Çocuğum okulda ne yapıyor ne diyor neye maruz kalıyor… Eğer kameralı sistem olursa bu sıkıntılar olmayacak.” şeklinde konuştu.

Öte yandan konuyla ilgili görüştüğümüz okulun müdürü Bülent İlhan darp iddialarını yalanlarken öğrenciyi darp ettiği iddia edilen öğretmen ise hiçbir şekilde görüşmeyi kabul etmedi.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu