Güncel

Amerika Rus Diplomatlara Ülkeyi Terk Et Uyarısı

ABD yönetimi, “başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları” soruşturması kapsamında, Washington ve San Francisco kentlerinde görev yapan 35 Rus diplomatın 72 saat içinde ülkeyi terk etmesini istedi.

Beyaz Saray, “Rusya’nın Amerikan seçimlerine siber saldırı yoluyla müdahale ettiği” ve “Rusya’daki bazı ABD’li diplomatlara taciz” iddiaları kapsamında Obama yönetiminin Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararlarını açıkladı.

Demokrat Parti tarafından ilk kez Temmuz ayında gündeme getirilen ve kamuoyunda uzunca süre tartışılan “Rusya bağlantılı siber saldırı” iddiaları soruşturmasında,  7 Ekim’de ABD İç Güvenlik Bakanlığı ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü, Demokrat Parti kurumlarının ve seçim kampanyalarının siber saldırıya uğramasıyla ilgili olarak Rusya’yı resmen suçlayan bir açıklama yapmış, önceki hafta Rusya’ya yaptırımlar alınacağını açıklayan Obama, “misliyle karşılık vereceklerini” ilan etmişti.

ABD yönetimi, “başkanlık seçimlerine siber saldırı iddiaları” soruşturması kapsamında, Maryland ve New York eyaletlerinde Rus hükümetine ait iki yerleşkenin yarına kadar boşaltılmasını istedi.

ABD yönetimi, siber saldırı iddialarıyla ilgili olarak 6 üst düzey Rus yetkilisinin ve 5 Rus kurumunun adını da ilk kez kamuoyuna açıkladı. Adı açıklanan Rus yetkililerden ikisinin Rus istihbaratında, 4’ünün ise Rus askeri istihbaratında çalışan kişiler olduğu belirtildi. Aynı kapsamda Rus askeri istihbaratına materyal temin eden 5 firmaya ilişkin de bilgiler aktarıldı.

Öte yandan Kremlin Basın Sözcüsü Dmitriy Peskov, ABD’nin 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesini istemesine “mütekabiliyet prensibine” göre karşılık verileceğini ve cevabın ne olacağına Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in karar vereceğini söyledi.

Rusya Parlamentosu’nun üst kanadı Federasyon Konseyi Dış İlişkiler Komitesi Başkan Yardımcısı Vladimir Cabarov ise, ABD’nin, 35 Rus diplomatın ülkeyi terk etmesini istemesine aynı şekilde karşılık vereceklerini söyledi.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu