Güncel

Ameliyat Sonrası Taburcu Oldu Kalp Krizi Geçirip Yaşamını Yitirdi

Zonguldak’ta safra kesesi alınmasından sonra taburcu olan ve aynı gün kalp krizinden dolayı yaşamını yitiren Makbule Gülçebi’nin doktoru için soruşturma izni verildi.

Zonguldak’ta geçen sene safra kesesi alınmasından sonra taburcu olan 63 yaşındaki Makbule Gülçebi, taburcu olduğu gün kalp krizi geçirerek yaşamını yitirdi. 

Adli Tıp’tan çıkan rapora göre Gülçebi, ameliyat sebebiyle oluşan komplikasyonlardan dolayı yaşamını yitirdi. Adli Tıp Kurumu’nun otopsi raporunda açıkladığı sebeplerden dolayı Genel Cerrahi Uzmanı doktor hakkında Vali Ali Kaban tarafından soruşturma izni verildi. Annesini kaybeden acılı evlat Erdem Turan ise, “Adalet yerini bulsun.

SAFRA KESESİNDEN AMELİYAT OLDU

Zonguldak’ta yaşayan 63 yaşında Makbule Gülçebi, geçen sene 19 Ocak günü rahatsızlanarak Atatürk Devlet Hastanesi’ne gitti. Safra kesesinde taş (kolelitiazis) tanısı konulan Gülçebi, ertesi gün Genel Cerrahi Uzmanı A.E. tarafından ameliyat yapıldı. Ameliyat sonrasında bir olumsuzluk olmadığı için 22 Ocak 2016 tarihinde de taburcu oldu.

TABURCU OLDUĞU GÜN RAHATSIZLANDI

Taburcu olduğu gün kızının Kdz. Ereğli ilçesindeki evinin önüne gelen Makbule Gülçebi, aniden rahatsızlandı. Eve götürülen Gülçebi’ye olay yerine çağrılan sağlık ekipleri tarafından 45 dakika boyunca kalp masajı yaptı. Kalp krizi geçiren Makbule Gülçebi, yapılan tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı.

ÖLÜMÜ ŞÜPHELİ BULUNDU

Makbule Gülçebi’nin ölümü şüpheli görülmesi üzerine İstanbul 1. Adli Tıp Kurumu, yapılan otopsi neticesinde raporunu açıkladı. Otopsi raporunda, “Olay yeri inceleme bulguları ve otopsi bulguları birlikte değerlendirildiğinde şahısın ölümün kolesistektomi ameliyatı ve gelişen komplikasyonlar neticesinde meydana gelmiş olduğu oy birliği ile mütalaa olunur.

Kurul, rapor neticesine göre Genel Cerrahi Uzmanı A.E.’nin üzerlerine atılı suçun sübuta erdiğini söyledi.

VALİDEN SORUŞTURMA İZNİ

Adli Tıp Kurumu’nun otopsi raporunda açıkladığı sebeplerden dolayı Genel Cerrahi Uzmanı doktor hakkında Vali Ali Kaban tarafından soruşturma izni verilmiş oldu.

45 DAKİKA KALP MASAJI YAPTILAR

Zonguldak Valiliği kanalıyla gelen rapor sonrasında böyle bir durumun olduğunu öğrenen 35 yaşındaki oğlu Erdem Turan, savcılığa suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Annesinin basit bir safra kesesi ameliyatı sonrası yaşamını yitirdiğini söyleyen Turan, “Annem safra kesesinden ameliyat oldu.

Ameliyat olduktan iki günü sonra doktor annemi taburcu etti. Annem evde kalp krizi geçirdi ve kusmaya başladı. 112 ekipleri geldi ve 45 dakika kalp masajı yaptı. Ambulans geldiğinde annem vefat etmişti. İlk evvel hastaneye gitti sonra Ankara’ya Adli Tıp’a. Ankara’da ne olduğu anlaşılmayınca İstanbul’a gönderdiler. İstanbul’da ortaya çıkıyor doktorun hatalı olduğu. Rapor geldikten sonra mahkemeye başvurduk. Soruşturma hala devam ediyor.

BİZ BU İŞİN PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ

Soruşturma bir sene devam etmesi normal olmadığını söyleyen Turan, ”Ben de tekrar kendi adıma mahkemeye verdim. Mahkemede dava görülmeye başlanmadı. Dosya savcılıkta hala soruşturma içinde ne zaman karara bağlanır bilmiyorum. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Çıkan raporda doktorun hatalı olduğu yazıyor. Doktor hiçbir araştırma yapmadan taburcu ediyor. Gerekli cezayı almasını istiyorum. Adalet yerini bulsun.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu