Ekonomi

Altın Güvenilir Liman Olmaya Devam Eder

​Son zamanlarda döviz kurunda bir nebze bile olsa düşüş yaşanması acaba altın’da aynı düşüş olur mu sorusuna GÜNDOKFED Genel Başkanı, altın güvenli bir liman olduğunu söyleyerek, fiyatlarda herhangi bir düşüş olmayacağını söyledi.

Altın yükselmesi Ortadoğu’da yaşanan savaşın ve ekonomiye bağlı olduğunu söyleyen GÜNDOKFED Genel Başkanı Akkul, altının her zaman güvenilir bir liman olduğunu söyledi.

Altın fiyatında direndiğin söyleyen Akkul, “Has gram altın fiyatı 147 TL’dir. ONS’u ise bin 200 Dolar civarındadır. 

Altın fiyatında direniyor. Altında düşüş olur fakat çok düşüş beklememek lazım. 

Altın fiyatı düşme durumu gözükmüyor diyebiliriz. Belki alıcı anlamında biraz düşer diye ‘borcum var, biraz bekleyim’ gibi söylemler ile çok beklemek doğru olmadığını düşünüyorum. 

Sayın Cumhurbaşkanın ‘herkes dolar bozsun, altına yatırım yapsın’ mesajı bizim için önemlidir. O demecinden sonra insanların altına bir rağbet gösterdiğini hissediyoruz.

Altın fiyatları yükselmesi uluslararası savaşlara bağlıdır

Altın fiyatlarında yükselişin sebepleri olduğunu söyleyen Akkul sözlerine şöyle devam etti: 

Her ne kadar alım gücü olmasa da bununla beraberde dolara karşı TL’nin değer kaybetmesi altın yükselmesine vesile olur. Yükselen doları ONS (31,10 gram has altın) ile çarptığımızda altın yüksekte olacağını görüyoruz. 

Altın fiyatları yükselmesi uluslararası savaşlara da bağlıdır. Ortadoğu da savaş devam ediyor. Dolayısıyla altın 2017’de en sağlam güvenilir liman olduğunu tüketiciye söyleyebiliriz. 

Altın iyi bir yatırım aracı olduğunu senelerdir söylüyoruz. Her ne kadar günü birlik çıkışlar, inişler olsa da yılsonuna baktığımız da altın iyi olduğunu görebiliyoruz. 

Vatandaşlara her hâlükârda imkân olduğu sürece bir çeyrek kadar da paranız varsa altına yatırmalarını tavsiye ediyoruz. 

Geçmiş dönemlerde birçok kez bu tür sert yükselişler oldu ama hafiften bir balon niteliğindeydi. Fakat bu defa altın sert bir düşüş yapacağını tahmin etmiyoruz. Bunu da ülkenin ekonomisine bağlıyoruz. İnsanların artık dövizde pek beklentisini kalmadığını 2016’da altın yüzde 35 değer kazandığını artık herkes biliyor. 

Bundan dolayı altına rağbet oldu

Altın ani yükseliş ve düşüşlerinde bizim sektör ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor.

Sektör olarak altın yükselmesinde beklentilerinin olmadığını söyleyen, Akkul, “Bize istikrar lazım, altın çok yükseldiği zaman birçoğumuz siftah yapmayabiliriz. 

Tüketici, ‘şu an yükseldi, biraz daha bekleyim düşer on zaman alayım’ diye düşünüyor. 

Bozmak isteyen ise ‘biraz daha yükselebilir’ diye o da bozmuyor. Bu tür durumlarda esnaflarımız sıkıntı çekiyor. Altın ani yükseliş ve düşüşlerinde bizim sektör ciddi anlamda sıkıntı yaşıyor.

Bir gramlık çeyrek altın geliyor

Hediyelik ufak Cumhuriyet altını yakın zamanda piyasaya sürüleceğini söyleyen Akkul, “Türkiye geneli özellikle de bizim bölgede düğün hediyesi daha çok altın takma geleneği var. 

Çeyrek altın şu an 245 TL civarındadır. Bu fiyat Diyarbakır’da alım gücü herkese göre değildir. Biz onu daha önce de düşünmüştük. Yaklaşık 3 sene evveline kadar da biz Türkiye’nin genelinde oda başkanlarıyla birlikte darphanede taleplerde bulunduk.

Çeyrek altın özellikle düğün hediyesi olarak alınmadığını buna alternatif olarak bir gram altın çıkarmasını talep ettik. Darphane bu talebi kayda aldı ve kısa sürede piyasa sürüleceğini ve bu anlamda esnafta sıcak satışta yararlı olacağını vatandaşımızın da düğünlerde en azında kendi bütçesine göre bulabilir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı