Ekonomi

Altın Fiyatları Yükselişe Geçti İşte Son Rakamlar

Altın fiyatları dün kapanışta zirveye doğru çıkarken görüldü, bu durum yatırımcıların içini birazcık olsun rahatlattı. Kapalıçarşı’da çeyrek altın 232,01 liradan işlem gördü gram 141,63 liradan satıldı.

Altın, ABD Merkez Bankası yetkililerinden gelen faiz açıklamaları ile yedi haftanın en düşük seviyesi yakınında kaldı.

Altın fiyatları, yatırımcıların dikkatlerini ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz görünümüne ve aralarında kademeli faiz artırımlarını söyleyen Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester’in de olduğu Fed yetkililerinden gelen yorumlara çevirmeleri ile birlikte yedi haftayı aşkın bir zamanında en düşük seviyesi yakınında kaldı.
  
Altın ons yüzde 0.1 tırmanarak ons başına 1,227.97 dolara çıktı. Metal Pazartesi günü, erken saatlerde 1,221.21 dolara kadar düştükten sonra, yüzde 0.1 kayıpla, 15 Mart’tan beri en düşük kapanışı olan 1,226.23 dolardan günü tamamlamış oldu.
  
Hedeflerimize doğru ilerlemenin devam ettiği bu ortamda, faizleri yükseltmemiz gerek, çünkü aksi halde, geride kalacağız ve ardından bunun neticesi hiç iyi olmaz.
  
Singapur’da IG Asia piyasa stratejisti Jingyi Pan, “Fed yetkililerin, Mester’ın Fed’in olumlu ekonomik koşullara dayanarak faizi yükseltme yolunda olduğu mesajını güçlendirmesi ile birlikte, Fed’in bir sonraki faiz artırımı için yolu açıyor,” ve “Bu açık bir şekilde dolardaki gücü destekliyor.
 
Pan, piyasalarda risk almaya yönelik işlemlerin, ABD piyasaların halen tüm zamanların en yüksek seviyelerine çıkmasından da destek bulduğunu sözlerine ekledi. ABD para birimi 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Dolar Spot Endeksi, Pazartesi günü yüzde 0.5 artış oldu.
  
Öte taraf, St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ekonominin düşük verimlilik ve işgücü büyümesinden kaynaklanan zorluklarla karşı karşıya bulunmasından dolayı, faizin muhtemelen uzun bir zaman daha düşük kalacağını açıkladı.
  
ABD’de Pazartesi günü Nasdaq Bileşik Endeksi ve S&P 500 Endeksi rekor zirvelerden kapandı. Çin’de Şanghay Altın Borsası’nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altın gram fiyatı yüzde 0.1 inerek 275.20 yuana indi. Şanghay Vadeli İşlemler Borsası’nda, Aralık vadeli altın kontratları yatay seyrederek gram başına 278.60 yuanda kalırken, Haziran vadeli gümüş yüzde 0.3 inişle kilogram başına 3,922 yuana indi.
  
Spot gümüş yüzde 0.4 yükselerek ons başına 16.2966 dolara çıkarken, platin fazla değişim olmayarak ons başına 918.38 dolarda kaldı ve palladyum yüzde 0.2 inerek ons başına 809.25 dolara indi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu