Güncel

Almanya’dan Küstah Tehdit Asıl Dertleri Anlaşıldı

​Türkiye’de idam referanduma götürülmesi durumunda Almanya’da yaşayan Türklerin oy kullanmasının yasaklanacağı söylendi. Türkiye’de idam cezası tekrardan getirilmesi için bir referandum yapılması durumunda federal hükümetin böyle bir referandum için Almanya’da Türk seçmenlerin oy kullanmasına izin vermeyebileceği açıklandı.

Saarbrücker Zeitung’un konuya ait yer verdiği haberde Federal Meclis’in Bilimsel Hizmetler Dairesi’nin raporu kaynak gösterildi.

OY KULLANMA İŞLEMİ YASAKLANABİLİR

Federal Meclis Avrupa İşleri Komisyonu Başkanı Gunther Krichbaum’un başvurusu üzerine hukukçular tarafından hazırlanan bilirkişi raporuna göre; Türkiye’de idam cezasının geri getirilmesine yönelik bir referandum yapılması durumunda Alman hükümeti sadece ekstra kurulacak seçim lokallerinde değil aynı zamanda konsolosluk ve büyükelçiliklerde de oy kullanma işlemlerini yasaklayabilir.

RET KARARI VERME YÜKÜMLÜLÜĞÜ BULUNUYOR

Raporda federal hükümetin “anayasa ve uluslararası hukukun sarsılmaz ilkeleri” söz konusu olduğunda Türk hükümetin oylama talebine “ret” kararı verme yükümlülüğü olduğu bildirildi.

YASAĞA UYULMASI İÇİN ELİMİZDEN GELENİ YAPMALIYIZ

Söz konusu bilirkişi raporunu talep eden Hristiyan Demokrat Birlik partili (CDU) Gunther Krichbaum Saarbrücker Zeitung’a yapmış olduğu açıklamada “Tabii ki böyle bir yasaklamada polis zoruyla diplomatik temsilciliklere girilmez. Fakat yasağa uyulması için elimizden geleni yapmamız gerekir.

Söz konusu referandum için oy verme işlemlerin tüm AB üyesi ülkelerde yasaklanması gerektiğini de söyleyen Krichbaum, bunu “Bu insanlık dışı ceza biçimi AB’deki temel haklar ile çelişmektedir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu