Güncel

AKP Birecik Adayı Mirkelam Siyasi Reklamda Çığır Açtı

Seçime günler kala adaylar son kozlarını oynuyor, öyle ki artık her yere reklam gözü ile bakanlar bile çıkıyor

Seçime günler kala adaylar son kozlarını oynuyor, öyle ki artık her yere reklam gözü ile bakanlar bile çıkıyor

Hastane, Kamu binaları, İnşaatlar ve Metruk binalardan sonra artık kamu araçlarında da reklam yapılmaya başlandı.

Şanlıurfa’nın Birecik ilçesinde Belediye Başkan Adayı olan Mahmut Mirkelam Türkiye siyasi tarihinde bir ilke imza atarak belediye çöp toplama araçları ve belediye çop konteynırlarını da siyasi reklam alanına cevirdi.

Konu ile ilgili konuşan vatandaşlar “ilçede branda, pankart, afiş ve döviz asacak yer kalmayınca belediyeye ait kamu araçları ve çöp konteynırlarına da göz diktiler böyle bir şey olamaz seçim, seçim olmaktan çıktı adeta gövde dösterisi ve meydan savaşına döndü! Şu seçmler bir bitse de kurtulsak bizde rahat etsek adaylar da rahat etse” şeklinde tepki gösterdi.

Seçim kanununda bu gibi yerlerde reklam ve ilan yapıştırılması kesin bir biçimde yasanklanmasına rağmen söz konusu adaylar yasaları hatta Anayasayı çiğnemekten tereddüt bile etmiyorlar. 

Konu ile ilgili kanun maddesi aşagıda verilmiştir

Kanun No. 5980
MADDE 51/A- Seçimin başlangıç tarihinden itibaren, seçime katılan siyasi partiler ve bağımsız adaylar, katıldıkları seçim çevrelerinde seçim çalışmalarını yürütmek üzere seçim büroları açabilirler.
Ancak Devlet ve diğer kamu tüzel kişileri ve bunlara bağlı kuruluşlara, Devletin veya diğer kamu tüzel kişilerinin doğrudan doğruya ya da dolaylı olarak katıldığı teşebbüs ve ortaklıklara, özel gelir kaynakları ve özel imkanları kanunla sağlanmış kamu yararına çalışan derneklere ve Devletten yardım sağlayan ve vergi muafiyeti olan vakıflara, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üretici birlikleri, kooperatif birlikleri, bankalar ve sendikalara ait bina ve tesisler bu amaçla kullanılamaz.

Kanun maddesi kaynağı: https://www.tbmm.gov.tr/kanunlar/k5980.html

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu