Ekonomi

Akıllı Telefon Satışlarında Çılgın Rakamlara Ulaşıldı

​Türkiye’de geçen sene 12,5 milyon akıllı telefon satılırken, bu sene iki aylık döneminde ise satış miktarı ise 1,9 milyona ulaştı. Araştırma şirketi GFK’nın Perakende Panelinin yapmış olduğu çalışmaya göre, Türkiye’de akıllı telefon pazarı geçen sene, 2015’e göre yüzde 4,2 büyüme oldu.

4,5G’YE UYUMLU TELEFONLAR TERCİH YAPILIYOR

Geçen sene 12,5 milyon akıllı telefon satışı yapıldı. Bir önceki sene söz konusu satış miktarı 12 milyon düzeyindeydi. Türkiye’de geçen sene satılan telefonların yüzde 94’ünün 4,5G’ye uyumlu olduğu görüldü, ekran boyutuna bakıldığında talep gören telefonların yüzde 47’si 5 inçten büyüktü.

DEPOLAMA KAPASİTELERİ ÇOĞALDI

Telefon depolama kapasitelerinde çoğalma gözlemlendi. Geçen sene satılan telefonların yüzde 76’sı 16 gigabayttan büyük kapasiteye sahip olurken, ortalama kapasite 19 gigabayt olarak belirlendi. Bu senenin ilk 2 ayında ise Türkiye’de akıllı telefon satışları, geçen seneye aynı dönemine göre yüzde 8 inişle 1,9 milyona geriledi.

DÜNYA GENELİNDE DURUM

GFK tahminlerine göre dünyada akıllı telefon satışları geçen sene 2015’e göre yüzde 6,6 büyüyerek 1,4 milyar olarak gerçekleşti. Bu satışların yüzde 28’i gelişmiş ülkeler oldu.

Gelişmiş ülkelerde akıllı telefon pazarlarında ise büyüme yavaşladı. Bu yavaşlamanın başlıca sebeplerinden biri, giderek çoğalan akıllı telefon sahiplik oranı oldu.

Türkiye’nin de içinde olduğu Ortadoğu ve Afrika bölgesinde pazar yüzde 5, Orta ve Doğu Avrupa pazarında yüzde 10, gelişmekte olan Asya pazarında yüzde 6 büyüme görüldü.

Latin Amerika pazarı ise bu trendin dışında kalarak yüzde 1 daralma gösterdi. Çin’de akıllı telefon pazarında yüzde 17 artış görüldü ve yaklaşık 450 milyonluk satış yapıldı. Bunda 4G teknolojisinin yaygınlaşmaya başlaması da etkili oldu.

Öte taraf tahminlere göre bu sene dünyada 1,4 milyar olan satış adedi 2017’de yüzde 3 büyüme ile 1,44 milyara çıkması bekleniyor.

GFK Global Telekom Direktörü Arndt Polifke konuya ait yaptığı değerlendirmede, akıllı telefon talebinin doygun pazarlarda bile devam ettiği söylendi.

UYGULAMALAR AKILLI TELEFONLARI CAZİP KILIYOR

Polifke, akıllı telefon pazarın gelişmeye devam ettiğini söyleyerek, “Sanal gerçeklik, yapay zeka, akıllı ev teknolojileri, mobil ödeme ve mobil sağlık uygulamaları gibi inovatif uygulamalar akıllı telefonları cazip kılmaya devam ediyor. 

Ortadoğu ve Afrika bölgesi ve gelişmekte olan Asya bölgesinde olgunlaşmamış pazarlarda büyüme açısından potansiyel devam ediyor. 

2017’de bu iki faktör dünyada akıllı pazarların gelişiminde rol oynayacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu