Sağlık

Ağlayan Bebeklere Anneleri 5 Saniyede Tepki Veriyor

Pazartesi günü Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyadaki yeni annelerin bebeklerinin ağlarken kendi davranışlarında ve beynlerinde evrensel bir tepkiye sahip olduğu görülüyor .

Araştırmacılar bir annenin bebeğiyle olan ilişkisi üzerine giderek daha fazla şey öğreniyorlar.

Pazartesi günü Ulusal Bilimler Akademisi Bildiriler Kitabında yayınlanan bir araştırmaya göre, dünyadaki yeni annelerin bebeklerinin ağlarken kendi davranışlarında ve beynlerinde evrensel bir tepkiye sahip olduğu görülüyor .
Yeni çalışmada, 11 ülkeden gelen anneler, bebeklerini hıçkırıklıkla dinledikleri zaman bebekleri ile tutup tutup konuştular. MRI taramaları annelerin beyinlerinden de alındı, bu da bakıcılık, hareket ve konuşmaya bağlı bölgelerde artmış aktivite gösterdi.
Araştırmanın baş yazarı Marc Bornstein, Çocuk ve Aile Araştırmaları Ulusal Enstitüsü’nün çocuk ve aile araştırmaları bölümündeki şefi, beyin ve davranış arasındaki bu tür bağlantıları bulmak kısmen nevresim biliminin neyi kastettiğini söyledi.
Anneler ağlayan bebeklere sadece ‘5 saniye içinde’ cevap verirler.

“Pratik” yönü gelince, bebek ağlaması en çok konuşulan konulardan birisidir ve yeni anne babalar için sorunlar sorar.Cry de bir çocuğun sağlık durumunu bildirir “dedi.

“Bebeğin ağlaması, empatiye ve bakıma yanıt vermek için bazı yetişkinleri, empati ve bakım ile yanıt vermeyi ama ihmal veya istismara neden olan diğer kişileri heyecanlandırıyor. Bebek ağlaması kötü muamelenin bir tetikleyicisidir.Bu yüzden annelerin davranışsal ve sinir sistem düzeylerinde ağlamaya nasıl tepki verdiğini anlamak potansiyel olarak “dedi. “Bu araştırmanın başkalarını, kötü muamele gören anneler gibi ebeveynlikle normal olmayan varyasyonlar ile bağlantılı beyin yanıtlarını incelemek üzere teşvik etmesini umuyoruz” dedi.

Araştırma, Arjantin, Belçika, Brezilya, Kamerun, Fransa, Kenya, İsrail, İtalya, Japonya, Güney Kore ve ABD’den ilk kez sağlıklı 684 anne içeriyordu.
Araştırmacılar, evde iken, yaklaşık 5½ aylıkken, her anne ve bebeği arasında bir saatlik bir etkileşim gözlemledi ve kaydetti.

Araştırmacılar, annelerin ağlayan bebeklerine şaşırtıcı derecede tutarlı yanıtlar verdiklerini “ağlamanın başlangıcından beş saniye sonra çok kısa bir süre sonra, bebeklerini alıp tutmayı ya da konuşmayı tercih ettiklerini” keşfetti. Bornstein dedim.
Araştırmacılar MRI teknolojisini kullanarak Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 43 sağlıklı ilk kez anneden oluşan ayrı bir grubun beynini taradılar. Anneler bebek ağlarını duydukları sırada veya başka sesler çıkarırken tarandı . Manyetik rezonans görüntüleme taramaları, Çin’deki 44 sağlıklı anneden bir diğer gruptan da alındı; bebeklerle daha deneyimli, bebek çığlıkları ve bir veritabanından gelen diğer sesleri duyuyorlardı.

MRI taramaları, her iki grupta da bebeklerin işitme duyuları ve bakıcılık işlemlerini hareket ettirme, kavrama ve konuşma niyetine bağlı olarak genellikle harekete geçirilen beynin ağlamalarını gösterdiğini gösteriyor.
Çalışmaya katılan beyin alanları New York Üniversitesi’nden bir sinirbilimci olan Robert Froemke’ye göre “çalışmaya hazır” veya “planlama” alanları olarak tanımlanabilir.

Froemke, “Beynin işitme bölümünün yaygın şekilde harekete geçirilmesi de var” dedi. “Aynı zamanda yaygın aktivasyon olacağı mantıklı geliyor çünkü bunlar (çığlıklar) alarm çığlıkları.”
‘Yeni annenin beyinleri dinamik değişikliklere uğrar’
Froemke , anne-bebek bağlarında önemli bir rol oynayan oksitosini farelerde araştırmış ve bir annenin beyninin yavruların ihtiyaçlarına cevap vermesine nasıl yardımcı olduğunu incelemiştir.
Froemke, yeni çalışmada kadınlar gibi insan annelerinde oksitosin ve diğer beyin kimyasallarının çığlık atan bir bebeğe müdahale etme aciliyetini güçlendirmekte oynayabileceğini söyledi.

Ayrı vesilelerle, yeni araştırmalarla ilgisi olmayan daha önceki çalışmalar , bebeğin ağlamalarına daha güçlü bir beyin tepkisi olan bir anneye vajinal doymuş ve emziren arasında bir ilişki buldu .
Olası bir sebep oksitosin olabilir . Anne sütü, bir annenin beyninde ve vücudunda oksitosinin daha yüksek seviyelerine götürebilir ve tartışmalı olmasına rağmen , bir çalışmada bebeklerini vajinal doğumdan ötürü sezaryen ile doğuran annelerde farklı oksitosin seviyeleri olabileceği düşünülmektedir .

Şimdi, “mevcut çalışma, kültürler arasında bebek ağlama seslerine duyarlı yaygın beyin bölgelerini tanımlayarak insan annesinin beyni üzerindeki mevcut literatüre katkıda bulunuyor” diyor Denver Üniversitesi’nde psikoloji profesörü Pilyoung Kim, yeni çalışmaya dahil oldular, ancak annelik nevrozisi üzerine daha önce yapılmış ayrı araştırmalara öncülük ettiler.

“Bu, farklı kültürlerdeki annelerin kendi bebeklerine beyninde ve davranışlarında gösterdiği, ortak yanı sıra benzersiz yanıtları daha iyi anlamak için gelecekteki çalışmalara yönelik önemli bir adım” dedi. “Yeni annelerin beyinleri annelere stresle baş etmelerine ve annelik geçişlerini desteklemelerine yardımcı olmak için dinamik değişiklikler yapıyor”.

Froemke, yeni kağıda, kültürler arası örneklem içeren bir annenin övgüde bulunmasına karşın, araştırmanın bazı sınırlamaları vardı.
Bornstein, 11 ülkeden ilk kez annelerin hepsinin tüm uluslarını temsil etmesi gerekmediğini, bu nedenle benzer bulguların daha büyük bir örnekte ortaya çıkıp çıkmayacağını belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini belirtti.
Bornstein, “Ayrıca, davranışları ölçtüğümüz aynı annelerin beyinlerini ölçmedik veya tersi yaptık; bu nedenle bu beyin-davranış ilişkilerinin devam ettiğini varsayıyoruz” dedi.

“Sonuçta, 11 ülkede davranışsal sonuçların sağlamlığı ve üç ülke çapındaki fMRI sonuçları bize en azından bu şansın çalışamayacağını söylüyor” dedi. “Bilim adamları nedensellik tayin etmek konusunda temkinli davranıyorlardı, bu bir deney değil, davranış ve beyin hakkındaki iki gözlem setinin koordinasyonudur.”

Bornstein, bebek çığlıklarına benzer tepkilerin annelerin olmadığı yetişkinlerde görünüp görünmeyeceğini belirlemek için daha fazla araştırma yapılması gerektiğini söyledi.
Öte yandan, sadece 2 yaşında, pek çok çocuk Yetişkinlerin duygusal tepkileriyle “awww” ve “mmm” gibi duygusal ses ifadelerini anlamak için sosyal zekayı geliştirmişlerdir. Buna göre, Proceedings of the Proceedings Pazartesi günü Ulusal Bilimler Akademisi.

“Araştırmamız, anne-babanın bir anda mutluluk duyduğunu veya bir sahnedeki bir şey için sevecen bir coo yapması durumunda, bebeklerin ebeveynin odada heyecan verici veya hoş bir şey mi seyrettiğini iyi tahmin edebileceğini” belirtti. Yang Wu, Massachusetts Teknoloji Enstitüsünde beyin ve bilişsel bilimler bölümünde doktora öğrencisi ve araştırmanın baş yazarı.

Çalışma, 1 ila 4 yaş arasındaki 230 çocuğu ve 16 yetişkini kapsayan beş deneyin bir dizi içermektedir. Denemelerde, çocuklardan bazıları “mmm”, “awww” veya “whoa” gibi olumlu sesleri veya ifadeleri olası görüntüler veya nesnelerle ilişkilendiren görevleri tamamlamaları istendi. Bu ifadelerin tetikleyicileri, oyuncak veya yiyecek gibi.

Araştırmacılar, 2 yaş civarında çocukların yetişkinlerin olumlu duyguları hakkında nüanslı ayrım yapabileceğini ve yetişkinlerin duygusal reaksiyonlarını olası nedenlere bağlayabileceğini keşfettiler.

“Sonuçlar, bebeklerimizin olumlu duygular arasında ince taneli ayrım yapabildiklerini keşfetmemiz anlamında şaşırtıcıydı, oysa erken duygu anlayışı üzerine yapılmış çoğu araştırma birkaç temel duyguyu üzerinde yoğunlaştırdı” dedi.
“Şimdiye kadar, oldukça keyfi olarak seçilen olumlu duygular arasında sadece bir avuç farka baktık, bu nedenle bebeklerin duygusal anlayışının tam alanını bilmiyoruz” dedi. “Yaşamın ilk yılında bebeklerin duygu beyanlarında çok sayıda açık soru var.”

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu