Ekonomi

Ağaoğlu Zam Yapanı Bize Bildirin Fırsatçı Teşhir Edilecek

​Kırmızı ve beyaz et, peynir, zeytin, bakliyat ve yağ başta olmak üzere 70 gıda ürünü seçildi. Bunların fiyatları ramazan boyunca devamlı izlenecek. Fiyat artışı yapanlar hemen teşhir yapılacak.

Ramazan’a sayılı günler kala, temel gıda ürünlerinde peş peşe spekülasyon söylentileri çıkmaya başladı. Kırmızı et, bakliyat, ekmek, peynir gibi fiyatlarda fiyat artışları devamlı söyleniyor. 

Üretici ve sektör temsilcileri ise bu ürünlerde zammı gerektirecek bir durumun söz konusu olmadığını söylerken, fiyatların talep dolayısıyla perakendeci tarafından artırıldığını söylüyor. 

Tüketicilerin hakkını aramasında yol göstermesiyle tanınan Tüketici Başvuru Merkezi (TBM) Onursal Başkanı Aydın Ağaoğlu “70 ürün belirledik, fiyatlarını aldık. Bunlar arasında kırmızı ve beyaz et, sucuk, peynir, zeytin, bakliyat, yemeklik yağ çeşitleri gibi en çok tüketilen ürünler bulunuyor. 

Bunların fiyatlarında beklenmeyen ve spekülatif artışları kamuoyuyla paylaşacağız. Tüketicinin korunması için bütün enstrümanları devreye alacağız. Ramazan kolilerin bu sene 300-400 milyon liralık bir hacme ulaşacağının tahmin edildiğini, bu kolilerde son kullanma tarihi gelen ürünler olduğunu söyleyen Ağaoğlu, tüketicileri ambalaj ve tüketim tarihlerini dikkatli izlemeye davet etti.

10 gün evvel fiyat tespiti

TBM’nin Piyasa İzleme Komitesi, ramazandan 10 gün evvel büyük market zincirlerinde, en çok tüketilen 70 kalem gıda maddesinin fiyatlarını listeledi. Başkan Ağaoğlu “Fiyatları günlük takip edeceğiz. Anormal ve gerekçesiz artışta kimsenin kuşkusu olmasın, kamuoyuna duyuracığız.

Satışlar 3’e katlanıyor

Başkan Aydın Ağaoğlu’nun verdiği bilgiye göre, ramazan ayında bir çok gıda maddesinin fiyatı artıyor. Özellikle pide, pastırma, sucuk hurma, zeytin, peynir, kuruyemiş ve tatlı çeşitlerindeki satışlar birkaç ay artıyor. Bu artışı gören fırsatçılar hiçbir ekonomik gereği yokken fiyatları yükseltiyor.

Zammı gören haber versin

Son günlerde ekmekte de zam tartışmaları yaşandığını hatırlatan Aydın Ağaoğlu “Ekmeğe zammın konuşulması pide fiyatlarını da tetikleyecek. Bu ay temel gıdaya zammın akla dahi getirilmemesi gerekiyor. Tüketicilerden, zam yapanı bize bildirmesini istiyorum. Spekülatörle savaşalım.

Kolilerdeki bozuk ürün

Geçen senelerde bazı marketlerin kolilerinde bozuk, son kullanma tarihi gelmiş, ambalajı patladığı için sağlıksız hale gelmiş ürünlere rastladıklarını söyleyen Aydın Ağaoğlu “Ramazan kolilerini hediye edenler birkaç kutuya baksın. Bunları alanlar da bozukluk varsa bildirsin” ricasında bulundu.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu