Kültür

Af, Arınma ve Kurtuluş Vesilesi: Berat Kandili Gecesi

Af, Arınma ve Kurtuluş Vesilesi: Berat Gecesi Kuran aşıkları Derneği Başkanı Fethi Küçük yaklaşan berat kandili münasebetiyle bu gecenin anlamından bahsetti, Berat Gecesi’nin önemi ? Berat Kandili Gecesinde nasıl ibadet yapılmalı ?

Mübarek üç ayların ikinci ayı olan Şaban ayının içindeyiz. Yüce Rabbimize sonsuz hamd-ü senalar olsun. Hep  birlikte 30 Nisan Pazartesiyi Salıya bağlayan gece Berat gecesini idrak edeceğiz inşallah. Yüce Allah cümlemizi  sağlık, afiyet ve sevdiklerimizle birlikte bu mübarek Berat Kandiline kavuştursun, mağfiret ve bereketinden  istifade edenlerden eylesin. 

Berat kelimesi Beri olmak, aklanmak, temiz ve suçsuz çıkmak, kişinin bir yükümlülükten kurtulması demektir.  Müslümanların bu gece Allah’ın affı ve bağışlaması ile günah yüklerinden kurtuluşa ermeleri umulduğu için de Berat Gecesi denilmiştir.

 

 

 

Berat Kandili Gecesi Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim!

 Peygamber Efendimiz (s.a.s) bir kutsî hadiste şöyle buyurmuştur: “Şaban ayının on beşinci gününü oruçlu  geçirin. Gecesinde ise ibadete kalkın. Çünkü o gece güneş batınca Allah Teala keyfiyetini bilemediğimiz bir  halde en yakın semaya tecelli ederek fecir doğuncaya kadar: ‘Bağışlanma dileyen yok mu, onu bağışlayayım! Rızık isteyen yok mu, ona rızık vereyim! Musibete uğrayan yok mu, ona afiyet vereyim…’ buyurur.” (İbn Mâce, İkâmetü’s-Salavât, 191)  

Berat Gecesi, Müslümanlarca kutsal sayılmış, bu gecenin diğer gecelerden farklı bir şekilde ibadetle geçirilmesi  adet halini almıştır. 

 

İşte Berat Kandili Gecesinde yapılacak ibadetler…

* Bu kandil gecelerinin gündüzlerinde mümkün olduğunca oruç tutulmalı.
* Kur’an–ı Kerim okunmalı; okuyanlar dinlenmeli; 
* Peygamber Efendimiz (s.a.s)’e salât ü selâmlar getirilmeli; O’nun şefaatini ümit edip, ümmetinden olma şuuru tazelenmeli.
* Kaza, nafile namazlar kılınmalı; kandil gecesi, özü itibariyle ibadet ve ibadette ihsan şuuruyla ihya edilmeli.
* Tefekkürde bulunulmalı; “Ben kimim, nereden geldim, nereye gidiyorum, Allah’ın benden istekleri nelerdir” gibi konular başta olmak üzere hayatî meselelerde derin düşüncelere girmeli.
* Geçmişin muhasebe ve murakabesi yapmalı, Günahlara samimi olarak tevbe ve istiğfar edilmeli; idrak edilen geceyi son fırsat bilerek pişmanlık duyup sırat-ı müstekime yönelmeli.
* Bol bol zikir, evrad ü ezkarda bulunulmalı.
* Mü’minlerle helalleşilmeli; onlarla irtibatımız cihetinden rızaları alınmalı.
* Küs ve dargın olanlar barıştırılmalı; gönüller alınmalı; kederli yüzler güldürülmeli.
* Kişi kendine ve diğer Mü’min kardeşlerine hatta isim zikrederek dualar etmeli.
* Üzerimizde hakları olanlar aranıp sorulmalı; vefa ve kadirşinaslık ahlâkı yerine getirilmeli.
* Yoksul, kimsesiz, öksüz, yetim, hasta, sakat, yaşlı olanlar ziyaret edilip, sevgi, şefkat, hürmet, hediye ve sadakalarla mutlu edilmeli.
* Dini toplantılarla, va’z ü nasihat dinlenmeli;
* Kandil gecesinin akşam, yatsı ve sabah namazları cemaatle ve camilerde kılınmalı.
* Vefat etmiş yakınlarımızın, dostlarımızın ve büyüklerimizin kabirleri ziyaret edilmeli; iman kardeşliğine ait sadakati yerine getirilmeli.
* Hayattaki manevî büyüklerimizin, anne ve babamızın, dostlarımızın ve diğer yakınlarımızın kandilleri bizzat giderek veya telefon, faks yahut e–mail çekerek tebrik edilmeli; duaları istenmeli.

Dualar’da Buluşmamız Dileğiyle..
Kuran Aşıkları Derneği Başkanı: Fethi KÜÇÜK

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı