Güncel

Adıyaman’da Umre Ödüllü Siyer Sınavı Düzenlenecek

Adıyaman’da liseliler arasında düzenlenecek umre ödüllü siyer sınavı için protokol imzalandı.

Adıyaman’da liseliler arasında düzenlenecek umre ödüllü siyer sınavı için protokol imzalandı.
 

Adıyaman çeşitli kurumların iş birliğiyle liseliler arasında 6 Mayıs’ta düzenlenecek umre ödüllü siyer sınavı için protokol imzalandı.

“Asrın İdrakine Okumalar” başlığı altında gerçekleştirilecek “Liseli Gençler Sahabenin İzinde” isimli kitap okuma yarışmasının protokol imza töreni, Adıyaman Belediyesinde gerçekleştirildi.

Burada konuşma yapan İl Müftüsü M. Ali Öztürkçü, amaçlarının gençleri manevi olarak daha donanımlı hale getirmek olduğunu söyledi.

Öztürkçü, “Belediye başkanlığımızın destekleriyle il merkezimizde gençlerimiz için bir merkez açıyoruz. Bu merkezimizin amacı gençlerimize insan sevgisi aşılamak, onların yeteneklerini geliştirmek ve bilime, sanata yönlendirmektir. Bu merkezimiz açıldığında ilk olarak ‘Asrın İdrakine Okumalar’ başlığı altında ‘Liseli Gençler Sahabenin İzinde’ diye bir kitap okuma yarışması düzenleyeceğiz. Bugün imzalayacağımız protokol de bu yarışma içindir. Kurumlarımızın da katkılarıyla öğrencilerimizin yarışmaya ilgi göstermeleri sağlanacak ve yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecek.” dedi.

Yarışmada dereceye giren 30 öğrenciyi umre için kutsal topraklara göndereceklerini bildiren Öztürkçü, sözlerini şöyle tamamladı: “Bunun yanında 45 öğrencimizi de Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzün destekleriyle ülkemizdeki tarihi ve turistik yerlerine göndereceğiz. 25 öğrencimize de yine belediye başkanlığımızın destekleriyle mansiyon ödülleri dağıtacağız. Başvuruları başlayan bu yarışmamıza 30 Mart 2018 tarihine kadar başvuru yapılabilecek. Allah nasip ederse sınav da 6 Mayıs 2018’de yapılacak. Bu projeye ortak olan İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüzün de yarışmamızı duyurma ve gençlerimizi bu yarışmamıza teşvik etme noktasında önemli katkıları olacak.”

Adıyaman Belediye Başkanı F. Hüsrev Kutlu ise “Gençlerle birinci derecede ilgilenmekle yükümlü olan İl Müftülüğümüz, Adıyaman Belediye Başkanlığımız, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüz ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüz arasında imzalayacağımız ortak protokolle her kurum kendi sahasında gençlerimizi daha iyi yerlere taşımak ve manevi değerlerini yükseltmek için çalışmalar yapacak. Böyle bir projeyi düzenledikleri için İl Müftülüğümüze, İl Milli Eğitim Müdürlüğümüze ve Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğümüze çok teşekkür ediyorum. Belediye olarak da biz maddi ve manevi imkânlarımızı kullanıp, gençlerimizi daha iyi yerlere getirmek için hep birlikte çalışacağız.” ifadelerini kullandı.

İmza törenine; Adıyaman Belediye Başkanı Kutlu, İl Müftüsü Öztürkçü, İl Milli Eğitim Müdürü Mete Kızılkaya ile Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş katıldı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü Siyer Sınavı’na engel olmuştu

Hatırlanacağı üzere, Adıyaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Peygamber Sevdalıları Platformunun “O’nu oku O’nu yaşa” sloganıyla Türkiye genelinde düzenlediği ve yaklaşık 300 bin kişinin katılım sağladığı Siyer Sınavı’nı engellemişti.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü, okullara yazı göndererek, Siyer Sınavı’nın yaptırılmaması talimatı vermiş ve okullar kayıtları iptal etmişti.

4 bin kişinin katılmasının beklendiği sınava 180 kişi katıldı

Sınavın düzenlendiği 18 Ocak’tan iki gün önce bu karardan vazgeçilmişti ancak “Siyer Sınavı’nın yapılacağına dair izin kararını” duyurmadığı için 4 bin kişinin katılması beklenen sınava sadece 180 kişi katılabilmişti. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı