Güncel

Adil Kota Kullanım Kalkacak mı?

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Arslan, “Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş yapılacak ve adil kullanım kotası 2018 sonu itibariyle tamamen kalkmış olacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunda (BTK) yapılan 7 Şubat Dünya İnternet Günü ve Güvenli İnternet Merkezi Tanıtım Programı’na katıldı. Bakan Arslan, Adil Kullanım Kotası noktası ile ilgili, Mayıs ayından itibaren kademeli bir geçiş yapılacak ve 2018 sonu itibariyle tamamen ortadan kaldırılmış olacak. Özellikle gece kullanılan internet kotadan azalma yaşanmayacak bunu bir kez daha söyleyelim.

Bakan Arslan, konuşmasına şöyle devam etti:

ÇOCUKLARI İNTERNETİN RİSKLERİNE KARŞI KORUYACAĞIZ

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumuna güvenli internet kapsamında internet ile ilgili gelişmeleri takip yapmak, yeni politikalar üretmek, çocukların internet ortamında korunmaları ve kollanmaların çeşitli yolların olması ve bunların desteklenmesi, çocukların, internetin sunduğu olanaklardan en etkin şekilde yararlanırken, internetin risklerine karşı da güvende olmalarını sağlamak için çalışmalar yapılması gerektiğini bilerek bu anlamda kuruma görevler verdik.

Bu doğrultuda internet cafelerin kullanabileceği filtreleme programlarının belirlenmesi, çocuklarımıza dağıtılması için internet kullanımı konusunda tavsiyeler içeren kitapçıkların hazırlanması, zararlı içerikle mücadele de güvenli internet hizmeti oluşturulması gibi çalışmalar yapıldı. Güvenli İnternet Günü bağlamında da Avrupa Birliği ve dünya ülkeleri ile paralel etkinlikler yapılmaya başlandı.

ÇOCUKLARA ROBOTİK UYGULAMALAR, KODLAMA VE WEB TASARIM ÖĞRETİLECEK

Kurulacak bilinçlendirme merkezinde, internetin bilinçli kullanımına ait bilinçlendirme çalışmalarından, çocuk ve gençlere yönelik atölye çalışmalarına kadar birçok faaliyetin yapılacağını söyleyen Bakan Arslan, şunları söyledi:

Bu atölye çalışmalarında robotik uygulamalar, çocuklar için kodlama, web tasarımı gibi birçok faaliyetin de yapılacağı ve bununla birlikte internetin bilinçli ve güvenli kullanımına ait şimdiye kadar yaptığımız farkındalık çalışmaların da devam edeceğini bir kere daha söylemek isterim.

Kurulacak olan yeni yardım merkezi bünyesinde psikologlardan, bilişim öğretmenine, sosyal medya uzmanından, bilgi güvenliği uzmanına kadar birçok şahısın interneti en geniş boyutuyla ele aldığı uzman bir grup çalışacak ve bu merkezde bu uzmanlar eşliğinde çocuklarımız, gençlerimiz ve ailelerinin internet kullanımıyla ilgili karşılaştıkları problemlere ait tavsiyeler sunulacak ve danışmanlık hizmeti verilmiş olacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu