Ekonomi

Adeta Sipariş Yağıyor Senede Sadece 1 Ay Üretim Oluyor

​Giresun’un Bulancak ilçesinde her sene sadece bir ay üretimi yapılan ve birçok hastalığa iyi gelen “mayıs helvası” tezgahlardaki yerini aldı. Yörede meyan kökü, limon tuzu ve şeker karışımından yapılan “mayıs helvası”, yaklaşık 200-250 senelik bir tarihi geçmişe sahip.

Sadece mayıs ayında yapılan bu helva, aylarca bozulmadan rahatlıkla tüketilebiliyor. Mayıs helvası, son senelerde İstanbul başta olmak üzere gurbetçiler sayesinde metropol şehirler ile yurt dışında da ilgi görmeye başladı. İlçede helva imalatı yapan Hayri Apaydın, yapmış olduğu açıklamada, 50 seneyi aşkın zamandır devam ettiği mesleğini babasından öğrendiğini açıkladı.

Bölgede helva üretimi 200-250 senelik bir geçmişe sahip olduğunu söyleyen Apaydın, “Bu helvanın özelliği senede sadece 1 ay üretilmesi. İlkbahardan yaz dönemine geçiş ayı olan mayısta üretilmesi sebebiyle bölge halkı tarafından ‘mayıs helvası’ olarak adlandırılmış.

MEYAN KÖKÜ LİMON TUZU VE ŞEKERDEN ÜRETİLİYOR

Apaydın, helva imalat şeklini senelerdir hiç değişmediğini söyleyerek “Meyan kökünü eziyoruz, parçalayıp suda kaynatıyoruz. Daha sonra suyunu alarak elektrikli ayran makinesinde karıştırıyoruz. Beyaz bir köpük elde edene kadar bu işlemi devam ettiriyoruz. Daha sonra ise bir pekmez tavasında bu köpüğü şeker ve limon tuzu ile karıştırarak helva haline getiriyoruz.

Son senelerde gurbetçilerin sayesinde helvanın ününün başta büyük kentler olmak üzere yurt dışına da yayılmaya başladığını söyleyen Apaydın, yoğun siparişler aldıklarını, gelen bazı taleplere ise olumlu yanıt veremediklerini açıkladı. Apaydın, senede 5 ton helva ürettiğini, ilçede senelik üretim miktarı ise yaklaşık 25 ton olduğunu söyledi.

ŞEKER AHMET 30 SENEDİR HELVA SATIYOR

Bulancak ilçesinde helva satıcılığı yapan ve “Şeker Ahmet” olarak tanınan AHMET GÜNAYDIN ise 30 senedir bu işi yapıyorum. Bölgede yayla şenlikleri ve festivallerde de helva sattığını söyleyen Günaydın, Giresun’da mayıs ayı çok önemli olduğunu söyleyen.

Giresun’da Hıdırellez ile “Mayıs yedisi” olarak nitelendirilen ve yazın müjdeleyicisi olan günü etkinliklerle kutladıklarını açıklayan Günaydın, bu önemli günlerde mayıs helvasını üretilip tüketildiğini söyledi.

MAYIS HELVASI SAĞLIK DEPOSU

Giresun Üniversitesi Tıp Fakültesi Tıbbi Farmakoloji ABD üyesi ve Klinik Araştırmalar Etik Kurulu Başkanı Doç. Dr. Selçuk Takır ise “Mayıs helvası, birçok hastalığa iyi gelen sağlık deposudur. Takır, helvanın içinde herhangi bir katkı maddesi olmadığını söyleyerek konuşmasına şöyle devam etti:

Karadeniz Bölgesi’ne özgü bir lezzettir. Adından da anlaşılacağı gibi mayıs ayında üretilir. Meyan birçok hastalıkta fayda gösteren tıbbi özelliği olan çok yıllık 50-150 santimetre uzunluğunda sulak ve nemli bölgelerde yabani olarak da yetişebilen bir bitkidir. Meyan kökü tıbbi ve ticari değeri olduğunu ve ilaç endüstrisinde tatlandırıcı olarak yoğun şekilde kullanıldığını söyleyen Takır, şunları anlattı:

Normal şekerden daha çok tatlılık gösteren glisirizin içerir. Bunun yanı sıra flavonoidler, kumarin türevi kimyasallar, steroid yapıda maddeler ve uçucu yağ içerir. Mayıs helvası içinde olması bu tatlının kıymetini daha da çoğaltmaktadır. Mide ağrıması durumunda bir kaşık tüketilmesi ağrıların azalmasına yardımcı olur. 

Halk arasında içeriğindeki meyan kökü özü sebebiyle gastrit veya ülseri olan hastalarda kullanımı tavsiye edilir. içinde olan glisirizin midenin tahriş olmuş bölgesinin tekrardan yapılanmasına ve iyileşmesine yardımcı olur. Bunun yanı sıra göğsü yumuşatır. Mukolitik etkisi sebebiyle balgam çıkarmayı kolaylaştırır.

Öksürüğün azalmasına yardımcı olur. Ses kısıklığında çok faydalıdır. Üst solunum yolu hastalıklarında rahatlatıcı özellik gösterdiği de düşünülmektedir çünkü yapılışında kullanılan meyan kökü içerdiği kimyasalların antiviral ve bakteriostatik etkinliği vardır. Karaciğeri koruyucu etki gösterdiği düşünülmektedir.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu