Kültür

Adana ve Gaziantep Yemek Kültürünü Şanlıurfa’dan Aldı

Şanlıurfa’da Turizm haftası nedeni ile bir takım etkinlikler düzenlendi, yöresel yemeklerin sergilendiği Şanlıurfa Müzesini ziyaret eden Vali Göngör Azim Tuna Adana ve Gaziantep’in yemek kültürünü Şanlıurfa’dan aldığını vurguladı

Şanlıurfa’da Turizm haftası nedeni ile bir takım etkinlikler düzenlendi, yöresel yemeklerin sergilendiği Şanlıurfa Müzesini ziyaret eden Vali Göngör Azim Tuna Adana ve Gaziantep’in yemek kültürünü Şanlıurfa’dan aldığını vurguladı.
Turizm haftası etkinlikleri kapsamında Şanlıurfa Müzesinde kentin yöresel yemekleri sergilendi. Müzedeki yemek sergisini Şanlıurfa Valisi Güngör Azim Tuna, eşi Pervin Tuna, ile çok sayıda davetli katıldı. Semsek, borani, ağzı açık, ağzı yumuk, kelle tirit ve birçok tatlı çeşidinin sergilendiği yemek fuarında hazırlanan yemekler bir saatte tükendi. Yöresel yemeklerin kentin kültürel zenginlikleri olduğunu, Adana ve Gaziantep’in yemek kültürünü Şanlıurfa’dan aldığını ifade eden Vali Tuna, şunları söyledi.

Unutulmaya Yüz Tutmuş Yemekler Var Bu yemeklerin Unutulmaması Turizme Katkı Sağlayacak

“İlk defa Şanlıurfa mutfağını ilçeleriyle beraber komple bir arada görme imkanına kavuştuk. Zengin mutfak olmanın karşılığı biraz zahmet gerektiriyor. Şanlıurfa’ya ve yöreye mahsus yemekler yaşatılıyor. Kaybolmaya yüz tutan yemeklerde var. Günümüzde birçok zahmetinden dolayı hanımların bazı yemekleri yapmadıkları biliniyor ve bu yemeklerin unutulmaması ve turizmle ilgili olarak turizm alanlarında yaşatılması önemlidir. Mesleki yeterliliğe sahip kişilerin bu sektör ve bu işten geçim sağlaması potansiyeli çok yüksektir. Gastronami turizmi kapsamında biz şu an turizm master planları çalışmaları içerisinde bunu da değerlendiriyoruz. Göçlerle başka yerlerden gelen insanlar buraya kendi kültürlerini de getiriyorlar. Anadolu’nun her tarafı göçlerle büyümüş, gelişmiş ve kalkınmıştır. Herkes kendi kültüründen bir şey getirmiştir. Yoksa tek bir hak olsaydı ve kültür olsaydı ne mutfak gelişirdi ne de başka örf ve adetler gelişirdi. Adana’nın sahip olduğu mutfak kültürü, Gaziantep’in geliştirdiği ve sahip olduğu mutfak kültürü temellerini Şanlıurfa’dan almış ve bu aslında belli ve biliniyor.”

Editör Mehmet Yakan
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu