Sağlık

Adam Otu Faydaları Saymakla Bitmiyor

Silifke ve Antalya Bölgesinde Yetişen Adamotu Adlı Bitki Faydaları Saymakla Bitmiyor, Bu kök kesilince köpek acı acı bağırır köpek dişi ise erkek, erkek ise dişi olur.

İnsana benzeyen ve insan gibi dişili – erkekli olan bu kök bir insanın neresinde bir  zoru varsa, bu kökün orasından bir parça alınır, su ile içilir, veya ezilir, oraya sürülür; deye 
tanınmıştır. 
Adamotu denilen şeytan şalgamı (Bryonia diocia) Bergamanın kuzey yaylasında  Aşağıbey köyüne Madradağının Çavdarlık ve Kazıkbatmaz mevkiinde bulunmaktadır. 
Bunun adamotu değerinde olmadığı kabul edilmektedir. 
Kök işleriyle uğraşan ve 50 yıl önce ölmüş olan Bergama’nın Yoğurtdöken köyünden Ahmeti Ali bunun için bir efsane de uydurmuştur. 
Bilir misiniz? derdi bu kökü nasıl çıkarırım; 
Bunu otundan bulurum. Etrafını kazar kökünü meydana çıkarırım, iki ucundan iple bağlanmış keskin büyük bir bıçağı arkasına yerleştiririm. İpin ucuna aç bir köpek bağlarım. Köpeğe et ve ekmek gösterir, bu suretle zorlatır, kestiririm.
Bu kök kesilince köpek acı acı bağırır köpek dişi ise erkek, erkek ise dişi olur. Bazen de ölür. işte bu insan kök böyle bir korku içinde elde edilir şifalı bir köktür. Her derde  devadır; mayasıla birebirdir. Deye satardı. 
Üçyüz yıl önce yazılmış el yazması bir kitapta, bu hassalı kökün çıkarma durumunun aynı şekilde yazılmış olduğunu hayretle gördüm. Bu otun dalları kaç çatal  çıkarsa yaşı da o kadar olurmuş 20 – 30 yılda insan şeklini alırmış. Hakiki adamotunun Silifke, Antalya, Belkıs harabelerinde bulunduğunu İstanbul Nebatat Enstitüsü Prof. Mehpare Haiborunn söylemiştir. 


Akıntı için — Bir kaç çiçeğini kaynatıp soğuk içmek 
Büyü ve Akrepte — Yaprağının suyunu sürmek, 
Gidişkende — Yaprağını kaynatıp sürmek. 
Sızıda — Yapraklarını inbikten çekip suyunu sürmek. 
Sızıda — Çiçek ve yapraklarını zeytinyağ içinde güneşte eriterek sürmek. 

Not; Zakkum bu ağaç ağaçların en kötüsüdür. Acılıkta en acı bu ağaçtır. Bunun Allah cehennemde bitirmiştir. Bu ağaç cehennem ehlinin yiyeceği bir şeydir. Cehennemlik 
olanların karnında kaynayacaktır. 
Buna karşı şifası da vardır! Balgamı söker, mafsal ağrılarına iyi gelir, oyluktan tırnağına kadar damar ağrılarını keser, kabalardaki yeli giderir. Üç gün yaprağının suyundan (yedi dirhem taksim ile) içile yarım felç ve kötürüm olmuşu ayağa kaldırır. 

A H L A T 
İshalde — Meyvesinden yemek Zehirli hayvan sokmasında— Filizlerini döğüp vurmak, 
AKASYA 
Nefes Darlığında — Çiçeklerini kaynatıp içmek. 
AKKIZ — ŞEVKETİBOSTAN 
Mide için — Tazesi haşlanır yenir. 
Kum için — Kökünü kaynatıp çokça suyundan içmek. 
Sancıda — Dalından çıkan sudan bir kaç damla içmek. 
Sidik Zorunda — Kökünü kaynatıp çokça suyundan içmek. 
Sızıda — Dikenli yuvarlaklarını suda ıslatıp içmek

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu