Güncel

Açık Uçlu Soru Örnekleri Yayınlandı

Geçtiğimiz günlerde ÖSYM tarafından kararı alınan açık uçlu soruların sorulması kafalarda soru işareti bırakması ardından ÖSYM örnek soru tarzlarını yayımladı.

ÖSYM, 2017-LYS sınavında yer alacak kısa cevaplı sorulara ilişkin bilgilendirmede bulunarak  soru örneklerini yayımladı.

ÖSYM tarafından yapılan açıklamada,  2017 Lisans Yerleştirme Sınavlarında (2017-LYS) kısa cevaplı soruların yer alacağı hatırlatıldı.

Açıklamaya göre, kısa cevaplı sorular; cevabı bir sözcük, bir sayı veya bir cümle ile adaylar tarafından cevap kâğıdına yazılan ve/veya kodlanan sorulardan oluşacak.

Her LYS oturumunda (LYS-1, LYS-2, LYS-3, LYS-4 ve LYS-5) 3 adet kısa cevaplı açık uçlu soru sorulacak olup LYS-1 de 3 adet sayısal açık uçlu soru, (LYS-1’de yalnızca Matematik Testi yer alacak. Matematik ve Geometri testleri ayrı değil, tek test olacak, diğer oturumlarda ise sözel açık uçlu sorular sorulacak.

2017 LYS’lerde sorulacak açık uçlu soruların dağılımının ise şöyle olacağı belirtildi:

“LYS-1 (Matematik):  Matematik Testi (3)

LYS-2(Fen Bilimleri): Fizik Testi (1), Kimya Testi (1), Biyoloji Testi (1)

LYS-3 (Edebiyat-Coğrafya): Coğrafya (1), Türk Dili ve Edebiyatı Testi (2)

LYS-4 (Sosyal Bilimler): Tarih Testi (1), Coğrafya Testi (1) ve Felsefe Grubu ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Testi (1)

LYS-5 (Yabancı Dil): Yabancı Dil Testi (3)”

4 yanlış 1 doğruyu götürmeyecek

2017- Lisans Yerleştirme Sınavlarında (2017-LYS) yer alacak açık uçlu soruların cevapları, adaylar tarafından ilgili kutucuklara örneklerde yer aldığı şekilde yazılıp kodlanacaktır. Cevap kâğıdına kodlama yapmayan adaylar, ilgili soruya cevap vermemiş sayılacaktır. Kısa cevaplı soruların değerlendirilmesinde doğru cevap sayısından yanlış cevap sayısının dörtte biri çıkarılmayacak.
Editör : Metin Yüksel

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu