Teknoloji

Açık Kaynaklı Yapay Zeka Geliştirme Merkezi İçin Yeni İşbirliği Platformu

Linux Foundation, AT & T ve Tech Mahindra ile yapay zekanın açık kaynaklı geliştirilmesi için yeni bir platform olan Acumos Projesi’ni başlatma konusunda bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Linux Foundation, AT & T ve Tech Mahindra ile yapay zekanın açık kaynaklı geliştirilmesi için yeni bir platform olan Acumos Projesi’ni başlatma konusunda bir anlaşma yaptığını açıkladı.

Yeni platform, telekomünikasyon, medya ve teknoloji sektörlerinde AI işbirliği için fırsatlar yaratmak için daha geniş bir çabanın parçası.

Linux Vakfı standardize ortamda yeni bir gelişme için bir çerçeve oluşturma umuduyla, bu anlaşmayı koymak aylarca AT & T ve Teknik Mahindra ile çalışmaktadır.

Proje, “Dağıtık açık kaynaklı yazılım geliştirme için kanıtlanmış bir yönetişim yapısı altında birlikte AI platformunda birlikte çalışmak için AI ile ilgilenen katılımcılardan oluşan bir topluluğun olmasını sağlayacaktır,” dedi Linux Foundation’daki stratejik programların başkan yardımcısı Mike Dolan.

LinuxInsider, “Başta yardımcı olduğumuz Acumos Projesi topluluğu, kar amacı gütmeyen Linux Vakfı’ndaki tarafsız bir kuruluşta açık bir yönetişim modeli altında birlikte çalışma olanağına sahip olacak” dedi.

Dolan, katılımcıların önümüzdeki aylarda katılımcı topluluğunu inşa etmelerini ve 2018 başında açık kaynak kodun kullanıma sunulmasını beklediklerini söyledi.

Reklam Aspose

Potansiyel Uygulamalar

Dolan, The Linux Foundation’ın Platinum Üyesi olan AT & T’nin geçtiğimiz yıl Open Network Automation Platform’un başlatılmasıyla birlikte çalıştığını belirtti.

Yapay zekanın bilimkurgudan gerçeğe dönüştürülmesi, AI uygulamalarını AT & T’ye göre, başlangıçta onları yapan şirketlerin ötesinde yeniden kullanılabilir hale getirmek ve giriş engelini azaltmak için bir platforma ihtiyaç duyuyor.

AT & T, LinuxInsider’a şirket temsilcisi Kacie Thomas tarafından verilen açıklamada, “Acumos platformunun amacı, özellikle topluluk tabanlı işbirliği yoluyla TMT (teknoloji, medya ve telekom) alanlarında AI çözümlerinin benimsenmesini hızlandırmak” dedi.

Tech Mahindra sözcüsü Raman Abrol, “Bugün, BT geliştiricilerinin araç kutularının bir parçası olarak AI mikro servislerine erişimi yok” dedi .

LinuxInsider, “Acumos platformu, uzman olmaya ihtiyaç duymadan geliştiricilere mikro hizmet sunumlarını sunacak” dedi.

Abrol, “Bu, başka bir AI araç kiti değil, AI yazılımlarını, geleneksel yazılımlara kolayca dahil edilebilen ve yerleştirilebilen mikro servislere sarmak için bir çerçeve” dedi. “AI model geliştiricileri, sadece topluluk içinde değil, daha büyük bir dünya için çalışmalarını sergileyecekleri yeni bir pazar kazanacak ve herkese açık hale getirmek, bir makine öğrenimi ekosistemi etrafında inşa edilmiş bir bütün AI yazılım endüstrisine yol açabilir.

Bu platform özerk araçlar, dronlar, içerik oluşturma ve güçlendirilmiş ve sanal gerçeklik için potansiyel uygulamalara sahiptir.

AT & T, “Amacımız AI algoritmalarını pratik problemlere uygulamayı kolaylaştırmak” dedi. “Makine öğrenmeyi, ağ endüstrisindeki ortak sorunları çözmemize izin vereceğiz.Bu, sivilceli kablosuz kapsama, kapasiteyi gerçek kullanımla eşleştirmek için hücre yerleşimine uyma ve kapsama boşluklarını düşen çağrı istatistiklerine dayanan doldurma konularını içeriyor.

Şirket, “Akıllı şehirler alanında AI, daha bilinçli enerji kararları vermemize yardımcı olabilir” diye belirtti. “AI, güneş enerjisi, rüzgar enerjisi ve fosil yakıt üretimi gibi, aşırı miktarda üretim veya beklenmedik kıtlık olmaksızın, enerji kaynaklarını daha güvenilir şekilde değiştirmek için hava durumu tahminleri ve iş takvimleriyle enerji kullanımını ilişkilendirebilir.”

Çıtayı yükseltmek

Enderle Group’un baş analisti Rob Enderle, AT & T gibi büyük bir oyuncunun her türlü hareketi etkileyecektir “dedi .

Bu durumda, LinuxInsider, odaklamanın büyük olasılıkla mobil aygıtlarda AI’nın geliştirilmesine olacağını söyledi.

Enderle, “Yine de, AI’nın ilk yıllarına girdik ve şu anda kod açık kaynaklı olmasa da eğitim, katılım için sınırlayıcı faktör” dedi. “Şu anda açık kaynak koduna karşı çalışan, tehlikeli hale getiren bir AI’daki koddan ödün vermekle ilgili endişeler var.”

Bu endişelere rağmen, bu işbirliği en azından şimdilik Linux üzerinde AI projelerinin geliştirilmesini hızlandırmalıdır.

Acumos Projesi, Tractica’daki araştırma müdürü Aditya Kaul’un gözlemlediği kurumsal seviyedeki AI platformuna yönelik daha büyük bir endüstri hareketinin parçası .

LinuxInsider, “Bu model arka uç işletme ortamınıza kalıplanmaya çalışırken sorun ortaya çıkıyor” dedi.

Kaul, büyük İnternet oyuncularının zaten algoritmaları bulunduğunu belirtti ve Google gibi firmaların ekosistemlerine fazla aşırı bağımlı olmamak için alternatif modeller yaratma yönünde bir adım var.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu