Biyografi

Acı Haber Geldi Kaybettik…

​Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yöneticisi Doç. Dr. Necdet Sağlam, yapmış olduğu açıklamada, beyin ölümü gerçekleşen Erkal’ın saat 22.10’da kalbinin de durduğunu söyleyerek, vefat ettiğini açıkladı.

Sağlam, “Değerli sanatçımız İbrahim Erkal bugün saat 22.10’da kalbinin de durması neticesi vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine ve  sevenlerine sabır dileriz.

12 Nisan’da Maltepe Başıbüyük’te olan evinin otoparkında baygın halde görülen İbrahim Erkal’ın beyin kanaması geçirdiği saptanmıştı. Sitenin güvenlik görevlisi tarafından fark edilen Erkal, durumun sağlık ve polis ekiplerine bildirilmesinden sonra hastaneye kaldırılmıştı ve o günden beri yoğun bakımdaydı. 

Doktoru, Erkal’ın beyin ölümün gerçekleştiği, kurtulması mümkün olmadığını açıklamıştı.

İbrahim Erkal kimdir?

İbrahim Erkal (d. 10 Ekim 1967; Narman, Erzurum), Türk şarkıcı, söz yazarı, besteci ve oyuncu. 1984 senesinde İbrahim Güzelses ismiyle”Sarhoş Baki (Erzurum Türküleri)” adlı ilk albümünü çıkardı. Fakat sesini duyuramadı. 1994 senenin ilk ayında kendi adıyla çıkardığı ilk albümü Tutku adlı albümünü yayınladı. 

Bu albümle sesini duyurmayı başardı ve müziğiyle insanların ilgi odağı oldu. 1995 senenin ilk aylarında Sıra Bende/Aklımdasın adlı ikinci albümünü yayınladı. Albümdeki, “Sevmesende Olur” ve “İnsafsız” gibi şarkılar ön plana çıktı. 1996 senenin yaz ayında üçüncü albümü Gönlünüze Talibim çıkmıştır. 

Albümün çıkış parçası olan “Unutmayacağım” yayınlanmıştır ardından ikinci parça “Canısı” yayınlandığında albüm büyük bir patlama yaşadı. Albüm listelere girdi ve satışları oldukça yükseldi. 

Albümdeki bir şarkı hariç hepsinin sözü İbrahim Erkal’a aitti. Daha sonra albümden “Erzurum’a Gel” adlı şarkı yayınlandı. İbrahim Erkal, ülke çapında tanındı. Albümün büyük başarısından sonra, Kral TV Video Müzik Ödülleri’nde dört dalda aday gösterildi ve ikisini kazanarak geceden iki ödülle birden ayrıldı. 

1997 seneisnde Canısı adlı TV filminin baş rolünde Emine Ün ile birlikte oynadı. Film yayınlandığı gün çok reyting alınca dizi olarak yayınlanma kararı alındı. Aynı sene Canısı adıyla STAR’da dizi olarak yayınlanmaya başlandı. Daha sonra dizi SHOW’a geçti ve 1998 senesinde ekranlara veda etti.

1998 senesinde dördüncü albümü Sırılsıklam çıktı. Albümden ilk olarak “Güllerede Küstüm” adlı şarkı yayınlanan ilk parça olmuştur. hemen peşinden diğer hit şarkısı “Gavurun Kızı” parçasını yayınladı. Albüm oldukça beğenildi ve iyi bir satış grafiği çizdi. Albümden son olarak albümün en çok ses getiren parçalarından birisi olan “Sen Aldırma” adlı parçayı yayınladı. 

Albümün adını taşıyan parçanın Eylül 1998 tarihinde dizisi yayınlanmaya başladı. 5 Ocak 2000 tarihinde beşinci albümü De Get Yalan Dünya’yı çıkardı. Albümle aynı adı taşıyan “De Get Yalan Dünya” adlı parça döneme damgasını vurdu. Ertesinde albümden bir parça daha yayınladı. 2001 senesinde Su Gibi albümünü çıkarmıştır. Albümdeki “Aşkından Yanayım Mı (Gönül)” parçası döneme damgasını vurdu. 

Radyolarda ve televizyonlarda sıkça gösterildi. Sonrasında Aşkname, (2002), Gönül Limanı (2004), Yüreğinden Öpüyorum – Gülüm (2006), Aranağme (2008), Burnumda Tütüyorsun (2011) ve Nefes 1 (2015) albümlerini çıkardı.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu