Güncel

ABD’ye Çok Ağır Tehdit Yeryüzünden Sileriz

​ABD ve Kuzey Kore, iki ülke arasında giderek çoğalan gerginlik ortamında askeri saldırılara kalkışmama konusunda karşılıklı olarak birbirlerini uyardı.

Savunma Bakanı Pak Yong-Sik, önemli bir toplantıda yapmış olduğu konuşmada, ABD ve müttefiklerinden gelecek bir saldırıya etkili bir yanıt verebilecek kapasiteye şimdiden sahip olduklarını söyledi.Pak, “ABD’nin hem Asya-Pasifik’teki üslerini, hem de anavatanını vurabilecek nükleer silahlarımız platformlarından fırlatılmayı bekliyor.

ABD’Yİ YERYÜZÜNDEN SİLERİZ

Kuzey Koreli bakan, kendilerine yönelik bir askeri tehdidin ortaya çıkması durumunda, güçlü bir önleyici saldırıyla düşmanlarını “yeryüzünde sileceklerini” iddia etti.

ABD ÇATIŞMA ARAYIŞINDA DEĞİL

ABD’nin BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, ülkesindeki yayın organlarına verdiği mülakatlarda Kuzey Kore’nin Pasifik’te herhangi bir Amerikan üssüne saldırması veya kıtalararası füze denemesine girişmesi durumunda askeri müdahale seçeneği gündeme gelebileceğini hatırlattı.

Haley, Amerikan NBC televizyonunda katılmış olduğu programda Donald Trump yönetimin Kuzey Kore’yi nükleer silahlanma girişimlerinden vazgeçirme çabalarıyla ilgili soruları cevapladı.ABD’nin hangi durumda ülkeye yönelik bir askeri müdahale seçeneğini gündeme alacağı sorusuna, “Eğer bir askeri üsse saldırıldığını veya bir kıtalararası füze denemesi yapıldığını görürsek, gereğini yaparız.

Haley, ABD’nin çatışma arayışında olmadığını ve Kuzey Kore’nin buna sebep olacak bir şey yapmadığı takdirde saldırı düşünmediklerini açıkladı.Haley, “Peki bir nükleer deneme veya kıtalararası füze testi yapılırsa ne olur?” sorusuna, “O vakit başkan devreye girip ne yapılacağına karar verecektir.

Pyonyang yönetimi, yaklaşık 10 senedir kıtalararası bir balistik füzeye yerleştirilebilecek nükleer savaş başlığı üretme çalışmaları yapıyor. 2006 senesinde başladığı nükleer denemeleri beşinci ve sonuncusunu 9 Eylül 2016’da yapan Kuzey Kore, henüz kıtalararası bir balistik füzeyi test etmedi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu