Güncel

ABD ve Rusya Suıriye’de Kendi Menfaati için Mücadele Ediyor

Bitlis’te gündemi değerlendiren HÜDA PAR Genel Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, Suriye’de yaşananlara dikkat çekerek, emperyalist güçlerin, Suriye halkı için değil, kendi çıkarları için orada olduğunu söyledi.

Bitlis’te bulunan HÜDA PAR Gelen Başkanı Zekeriya Yapıcıoğlu, partisinin Bitlis İl Binasında yerel ve ulusal basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Yapıcıoğlu, İdlib kentine yapılan kimyasal saldırı ve sonrasında Amerika’nın Suriye askeri üssüne yaptığı füze saldırısı ile 16 Nisan’da yapılacak referanduma ilişkin önemli değerlendirmelerde bulundu.

Amerika’nın Suriye askeri üssüne yaptığı saldırıda üsse 50’den fazla füze fırlattığını hatırlatan Yapıcıoğlu, “Üsse yapılan saldırı hem Türkiye’nin, hem de bütün dünyanın gündemine oturdu. Gerek içerdeki yetkili makamlardan, gerekse de diğer memleketlerden yoğun bir şekilde tepkiler geldi. Özellikle Türkiye’de hükümet yetkililerinden, Cumhurbaşkanından ve dışişleri bakanlarından saldırıya destek geldi. Amerika, askeri müdahalede bulunabileceğini dile getirdiğinde de Türkiye bunu destekleyeceğini açıklamıştı.” dedi.

“Başından beri Suriye’de zulüm üreten bir rejim var”

“Ne Amerika ne Rusya, ne de herhangi bir Avrupa ülkesinin Suriye topraklarına girmesi, oraya müdahalede bulunması, şu veya bu şekilde ümmetin kabul edebileceği bir durum olmamalı.” diyen Yapıcıoğlu, şunları söyledi:

“Başından beri Suriye’de zulüm üreten bir rejim olduğunu ve devletin zalim bir şahsiyet ve zihniyet tarafından yönetildiğini söylüyoruz. Bu zalim rejimin değişmesini isteyenlerden bazıları batıdan birilerinin gelip müdahalede bulunmasını talep ettiler. Rejimin kendisi ve rejime destek olanlar da başka emperyalistleri kendilerine yardım etsinler veya muhafaza etsinler diye bölgeye çağırdılar. Biz hepsinin yanlış olduğunu söylüyoruz. Ne Amerika ne Rusya ne de herhangi bir Avrupa ülkesinin Suriye topraklarına girmesi, oraya müdahalede bulunması şu veya bu şekilde ümmetin kabul edebileceği bir durum olmamalı.” ifadelerini kullandı.

“Batı’nın vicdanının harekete geçtiğini düşünenler çok fena yanılıyorlar”

“Herkes şunu iyice bilsin ki, ne Amerika ne Rusya ne de başka bir emperyalist Suriye girdiğinde, asla ve asla Suriye’de yaşayan insanlardan veya oradaki gruplardan herhangi birisinin menfaatini korumak için gelmemiştir.” diyen Yapıcıoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Mutlak surette oraya kendi menfaatlerini korumak için geldiler. Birkaç gün önce yapılan kimyasal saldırı sonrası, o kimyasal saldırıda can veren bebek yaştaki masumların cansız bedenlerini gördüğü için batının vicdanının harekete geçtiğini düşünenler çok fena yanılıyorlar. Onlar, bu kimyasal katliamda hayatını kaybeden masumlar gibi yüz binlercesini kendileri katlediyorlar ve katletmeye devam edecekler. Onlar, kendi menfaatleri ve özellikle Siyonizm’in güvenliği için bölgede çöreklenmek istiyorlar. Bu duruma sevinenlere buradan bir kez daha hatırlatmada bulunuyoruz. Gelip buraya yerleşirlerse, onları daha sonra buradan söküp atmak için belki 10 yıllarınızı harcamak zorunda kalacaksınız.”

“Yarın şikâyet etme hakkınız kalmaz”

ABD’ye karşı müsamahakar davranılmaması gerektiğini altını çizen Yapıcıoğlu, bu gün ABD’nin saldırılarına karşı sessiz kalan ya da destek verenlerin içine düştüğü yanılgıya işaret ederek, “Eğer siz, Amerika’ya tek başına dünyanın herhangi bir yerinde gerçekleşen bir olay dolayısıyla hem hâkim olma  hem savcı olma hem ceza kesme hakkını hem de kestiği cezayı infaz etme ve uygulama hakkını verirseniz, yarın öbür gün aynı durum sizin başınıza geldiğinde bundan şikâyet etme hakkınız kalmayacak, şikâyet etseniz de kimse size acımayacaktır.”

“Amerika ve Rusya’nın Suriye de çatışması kendi menfaatlerini korumak içindir”

Bir gazetecinin, “Amerika ile Rusya’nın Suriye sahasında karşı karşıya gelme ihtimali var mı?” sorusuna Yapıcıoğlu, “Amerika ve Rusya, eğer Suriye sahasında çatışırlarsa, kendi menfaatlerini savunmak, kendi menfaatlerini güvence altına almak için çatışırlar. Ne Rusya, Suriye’deki rejimi korumak için Amerika ile karşı karşıya gelir; ne de Amerika, oradaki masum insanları, halkı, rejimi ya da başka bir grubu korumak için Rusya ile karşı karşıya gelir. Menfaatleri gerektirdiği zaman onlar ancak karşı karşıya gelirler. Evet, kınadılar ama bizim nazarımızda Rusya’yı oraya davet etmek ile Amerika’yı oraya davet etmek arasında herhangi bir fark yoktur.” şeklinde yanıt verdi.

“Ümmet, kendi iç meselesini başkasına havale etti”

Yapıcıoğlu, referandum kararıyla ilgili ilk gün durdukları noktada olduklarını ve sandığa giderek “evet” oyunu kullanacaklarını hatırlatarak, “Referanduma ilişkin kararımızı daha önce ‘evet’ olarak açıklamıştık.  Bu günde aynı noktadayız.  Şu veya bu kişi, grup ve ya parti buna ‘Evet’ veya ‘Hayır’ dediği için bu kararı vermedik. Bu değişikliğin milletin ve memleketin menfaatine olduğu kanaatiyle ‘evet’ dediğimiz gerektiğine inanarak kararımızı verdik. İnşallah 9 gün sonra halk sandıklara gidecek ve bizd e sandığa giderek, oyumuzu ‘evet’ şeklinde kullanacağız.” açıklamasında bulundu.

Suriye sorununun ümmetin kendi arasında çözemeyerek, iç meselesini başkasına havale ettiğinin altını çizen Yapıcıoğlu, “2011 yılının Mart ayında Suriye’de karışıklıklar başladığından bu yana, diğer İslam beldelerindeki karışıklıklara karşı gösterdiğimiz ilkeli duruşumuzu devam ettirdik. Dedik ki; bu mesele ümmetin iç meselesidir. Emperyalistlerin buraya müdahale etmesine fırsat verilmemeli, ümmet, kendi içerisinde bu sorunu çözmeli. Bizler hâlâ aynı noktadayız. Maalesef aradan geçen 6 yılı aşkın zamana, 600 binden daha fazla insanın canına mal olmasına rağmen ümmet, kendi içerisindeki bu soruna bir çözüm bulamadı. Kendi iç meselesini başkalarına havale etti.” şeklinde konuştu.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı