Güncel

ABD ve Rusya Halep İçin Görüşüyor

ABD ve Rusya Cenevre’de Halep için görüşecek. Halepte yaşananlar ve çözüm için bir araya gelen ABD ve Rusya görüşmeye başlayacak.

Halep’teki durum bugün İsviçre’nin Cenevre kentinde ABD’li ve Rus askeri uzmanlar ile diplomatların katıldığı bir toplantıda da ele alınıyor.

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, toplantıda Halep “tamamen yerle bir edilmeden” kentin kurtarılması için bir plan üzerinde uzlaşma sağlanacağından umutlu olduğunu açıkladı.

Kerry, dün akşam Paris’te yaptığı açıklamada bugünkü toplantıda ateşkesin sağlanması, sivillerin yanı sıra muhalifleri kentten çıkartılması ve insani yardımın kente ulaştırılmasının ele alınacağını belirtti.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Genel Kurulu da Suriye’de derhal ateşkes ilân edilmesini isterken, Kanada tarafından hazırlanan karar tasarısı 122 üyeli BM Genel Kurulunda çoğunluğun oyları ile kabul edildi. Rusya ve Çin ile beraber 13 ülke tasarıya red oyu verdi. Oylamada 36 ülke de çekimser kaldı.

Yaklaşık 6 yıldır Suriye’de büyük katliamlara imza atan, savaşın devam etmesi için her türlü siyasi ve askeri manipülasyonu oluşturan ABD ve Rusya’nın, düzenlenen toplantıda nasıl bir sonuca varacakları merak ediliyor.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu