Güncel

ABD; Türkiye’nin Güvenlik Kaygılarını Anlıyoruz.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ”Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz ama Suriye’nin doğusunda IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını da önlemek istiyoruz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert ”Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz ama Suriye’nin doğusunda IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını da önlemek istiyoruz.” dedi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Heather Nauert, düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’nin Afrin operasyonu ile ilgili “Afrin bölgesinde tırmanan şiddet” ifadesini kulandı ve ”Türkiye’nin güvenlik kaygılarını anlıyoruz ama Suriye’nin doğusunda IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını da önlemek istiyoruz.” dedi.

Nauert, ABD Dışişleri Bakanı Rex Tillerson’ın Ankara ziyaretinin, konunun ABD tarafından ne kadar ciddiye alındığını gösterdiğini ifade ederek ”Suriye’de ve özellikle Afrin’de şiddetin tırmanmasına ilişkin endişelerimiz hakkında muhataplarımızla birçok üst düzey görüşme yaptık. Türkiye’nin, meşru güvenlik endişelerini anlıyoruz. Onlarla sadece Türkiye için değil, Suriye’dekiler, ABD ve diğer ülkeler için de işe yarayacak bir çözüm bulmak için konuşmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Nauert, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, ”Bizi vururlarsa sert karşılık veririz’ diyenlerin ömürlerinde hiç Osmanlı tokadı yememiş oldukları çok açıktır.” sözlerini “yabancı devlet adamlarının her açıklamasına yanıt veremeyeceğini” belirterek yanıtsız bıraktı.

Nauert, Ankara’da ABD Büyükelçiliği’nin önündeki caddenin adının “Zeytin Dalı” olarak değiştirilmesi kararı için, “Konu Türkiye’nin iç meselesi” derken, Türkiye’de artan Amerikan karşıtı söylemlerin ülkesinin politikalarını değiştirmeyeceğini söyledi.

İLKHA
 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı