Güncel

ABD Suriye’de Tehlikeli Oyunlar Oynuyor

Roj Peşmerge Birliği Genel Komutanı Şervan Derki, ABD’nin resmi bir şekilde kendilerinden hazırlanıp PYD’nin kontrolünde bulunan Suriye Kürdistanı’na geçmelerini istediğini ancak PKK’nin buna karşı çıktığını söyledi.

Roj Peşmerge Birliği Genel Komutanı Şervan Derki, Irak Kürdistanı medya grubu Rudaw’a yaptığı açıklamada, Peşmergenin PYD’nin kontrolünde bulunan Suriye Kürdistanı’na geçeceklerini aktardı. Derki, bu talebin ise ABD tarafından kendilerine resmi olarak iletildiğini söyledi.

Derki’nin açıklamalarına göre, Kürdistan Bölgesi’nde eğitim gören ve sayıları 10 bine çıkacak olan Roj Peşmerge Birliği (Rojava peşmergeleri), Rojava’ya geçecek.

6 bin Roj Peşmergesinin 3 bini, Güney Kürdistan – Suriye Kürdistanı (Rojava) sınırında 80 kilometrelik alan boyunca konuşlanmış durumda olduğunu söyleyen Derki, Suriye Kürdistanı’na geçme planlarının ABD tarafından kendilerine resmi olarak iletildiğini söyledi.

Derki, “Planımız, önümüzdeki süreçte peşmergemizin sayısını 10 bine çıkarmak. Halihazırda yeni katılan peşmergelerin eğitim devresi sürüyor. ABD resmi bir şekilde bizden hazırlanıp Rojava’ya geçmemizi istedi ancak PKK ve YPG karşı çıktı.” dedi.

Bu engellemede sadece PKK ve YPG’nin olmadığını düşünen Derki, onlardan daha büyük güçlerin bu oyunu oynadığını söyleyerek, “Roj Peşmergeleri’nin Rojava’ya geçmesini İran ve Suriye engelliyor.” diye belirtti.

 İsminin açıklanmasını istemeyen peşmerge yetkilisi ise , PKK Şengal’de kendilerine saldırması halinde savaşı Suriye Kürdistanı’na taşıyabileceklerini belirterek, “Roj Peşmergelerinin sayıları az değil ve orada daha sert bir yanıt verebilir.” ifadesini kullandı. 

Editör Mehmet Yakan

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu