Güncel

ABD PYD/PKK’nin Afrin’e Geçtiğini Kabul Etti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD destekli PYD/PKK unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin’e geçtiğini kabul etti.

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, ABD destekli PYD/PKK unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin’e geçtiğini kabul etti.
 

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, gazetecilere IŞİD’le mücadele konusunda açıklama yaparken, bir soru üzerine PYD/PKK unsurlarının bir bölümünün diğer bölgelerden Afrin’e geçtiğini kabul etti.

PYD/PKK’nin Afrin’deki operasyonlar sebebiyle “dikkatlerinin dağıldığını” ve Afrin’e kaydığını belirten Mattis “Bu durum SDG içerisinde yüzdesi net olmamakla birlikte çoğunun dikkatini dağıtıyor, arkadaşlarının Afrin’de saldırı altında olduğunu görüyorlar ve bu da onların dikkatinin oraya kaymasına sebep oluyor. Bu nedenle bazı birlikler Afrin’e kaydı.” şeklinde konuştu.

Mattis ayrıca, Türkiye’nin, sınırları içerisinde “silahlı ayaklanmanın” devam ettiği tek ülke olduğunu belirterek, “Türkiye’nin Suriye sınırlarına dair meşru güvenlik kaygıları var ve biz bunu zerre kadar inkâr etmiyoruz.” dedi.

Pentagon daha önce bazı PKK/PYD unsurlarının kuvvet kaydırdırıldığını dile getirse de, Mattis’in bu açıklamasıyla resmi bir ağızdan Afrin’e birliklerin kaydırıldığı ilk kez kabul edilmiş oldu. 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı