Teknoloji

ABD Başkan Adayı Elizabeth Warren, Seçilmesi Halinde Amazon, Facebook ve Google’ı Parçalamayı Düşünüyor

Demokrat Parti Adayı Elizabeth Warren, teknoloji devlerinin etkisinde kalmayacak ve Silikon Vadisi’ne kapsamlı bir düzenleme getireceğini öne sürdü.

Senatör Elizabeth Warren , gelecek yıl cumhurbaşkanı seçildiyse büyük teknoloji şirketlerinden Amazon, Facebook ve Google’ı parçalamayı hedefleyeceğine söz verdi, çünkü Amerikalıların yaşamları üzerinde çok fazla kontrol sahibi olmaları gerekiyor.
 

Silikon Vadisinde Kapsamlı Düzenleme Yapacak

Teknoloji devlerinin etkisinde dizginlenme planında Warren, dünya çapında yıllık 25 milyar dolar gelir elde eden ve Silikon Vadisi üzerinde kapsamlı düzenlemeler uygulayan şirketleri hedefleyen yasalar önermektedir.

Massachusettsli senatör, “Bugünün büyük teknoloji şirketleri çok fazla güce sahip – ekonomimiz, toplumumuz ve demokrasimiz üzerinde çok fazla güç” dedi . “Rekabeti buluşturdular, özel bilgilerimizi kar için kullandılar ve oyun alanını herkese karşı eğdiler.”
 

Rekabeti Önleyici Birleşmelere İzin Verilmyecek

2007-2009 mali krizinden sonra büyük bankaları vuran bir antitröst savunucusu olan Warren, Facebook’un en son Instagram satın alması ve Amazon’un Whole Foods satın alması gibi “rekabet karşıtı birleşmeler” olarak adlandırdığı şeyden ayrılmak isteyen düzenleyicileri seçeceğini söyledi. .

“Amerika’nın içerik yaratıcılarına – yerel gazetelerden ve ulusal dergilerden komedyenlere ve müzisyenlere – yardım etmeliyiz”, Google ve Facebook gibi şirketler tarafından keşfedildiğini görmek yerine içeriğinin ürettiği değeri daha fazla tutmasına yardımcı olmalı ”dedi .

Warren, Amazon’un geçtiğimiz günlerde ilerici aktivistlerin şiddetli bir geri tepmesinden sonra yeni bir karargah açma planlarını bıraktığı New York mahallesinde bir belediye binasının önünde göründü .

İlk seçimde tartışmayı şekillendirecek bir konuda böyle agresif bölgeleri belirleyen Demokratlar’ın kalabalık 2020 alanında ilk sırada yer aldı.
 


Washington’da Teknoloji Çatışması Yaşanıyor

Washington’da Silikon Vadisi’nin taraftarları etkilerini artırdığı için Washington’da artan bir tepki ya da “teknoloji çatışması” yaşandı, ancak şu ana kadar Avrupa Birliği daha sert bir tavır aldı.

Warren’ın 2020 rakiplerinden biri olan Senatör Cory Booker, teknoloji endüstrisine yakınlığı nedeniyle eleştirildi. Bir başka aday, Senato yargı antitröst alt komisyonunda üst düzey Demokrat olan Amy Klobuchar, bu hafta Washington’daki Amerikan İlerleme Merkezi’nin düşünce üssü olan Washington’a şunları söyledi : “Çok uzun zamandır, böyle bir şey teklif ettiğimizde,“ ağı düzenler. Wooooh!’ Söylemenin aksine, bunlar aslında büyük medya şirketleri ve bilgileriniz bir mal. İşte bu. ”

Ancak , üyeleri Facebook’u içeren bir e-ticaret ticaret grubu olan NetChoice, Warren’ın planının Amerikalılar için daha yüksek fiyatlara yol açacağı konusunda uyardı. Başkan yardımcısı ve genel danışmanı Carl Szabo, Reuters’e şunları söyledi: “Warren, teknoloji piyasalarının rekabetten yoksun olduğu iddiasında yanılıyor. Tüketiciler ve çalışanlar daha önce çevrimiçi olarak mallara, hizmetlere ve fırsatlara daha fazla erişemediler. ”

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı