Güncel

AB’yi Sarsan Açıklama Büyük Bir Tehlikeyle Karşı Karşıyayız

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Antonio Tajani, Avrupa Birliği (AB) büyük meselelerle karşı karşıya olduğunu söyleyerek, “Bunlar yüksek oranda genç işsizlik, terör tehditleri ve sığınmacı akını.

Tajani, Hırvatistan’a yapmış olduğu ilk resmi ziyaret kapsamında, Meclis Başkanı Gordan Jandrokovic ile bir araya geldi. Meclis binasında yapılan görüşmede, AP ile Hırvatistan Meclisi arasında iş birliğinin yanı sıra Balkanlar’da mevcut durum, terör tehdidi, sığınmacı krizi ve Hırvatistan’ın AB fonlarını doğru kullanarak ekonomisini güçlendirmesi konularının ele alındı.

Tajani ile Jandrokovic’in, AB’ye üye ülkelerin siyasi istikrarın ve AB kurumların işlevselliği ile vatandaşların bu kurumlara güvenini artırması, AB projesinin ayakta kalması ve gelişmesi için kaçınılmaz unsurlar olduğu noktasında mutabık kaldığı söylenildi. AB büyük meselelerle karşı karşıya, yüksek oranda genç işsizlik, terör tehditleri ve sığınmacı akını”

AP Başkanı Tajani, yapılan ortak basın toplantısında, AB’nin büyük meselelerle karşı karşıya olduğunu dikkatleri çekerek, “Bunlar yüksek oranda genç işsizlik, terör tehditleri ve sığınmacı akını.

Hırvatistan’ın, bu karmaşık bölgede istikrarın sağlanması konusunda kilit role sahip olduğunu söyleyen Tajani, “Bazı aday ülkeler söz konusu. Diğer ülkelerdeki savaşlardan, beraberinde birçok tehdidi getiren yabancı savaşçılar var. Bu sebeple bölgede istikrarın sağlanması büyük önem arz ediyor.

Hırvatistan Meclis Başkanı Jandrokovic de diğer bölge ülkelerin AB üyelik zamanına değinerek, Birliğe üye olmak isteyen tüm bölge ülkelerin, gerekli koşulları yerine getirmesinin önemini söyledi. Macaristan Başbakanı Orban’dan AB’ye Soros tepkisi Macaristan Başbakanı Viktor Orban, Amerikalı milyarder George Soros’un, Avrupa’ya senelik yüz binlerce yabancıyı getirmek için yapılan planın fikir babası olduğunu söyledi.

Orban, Macaristan devlet radyosu Kossuth Radio’daki haftalık konuşmasında, sığınmacı krizi ve gündemdeki konulara ait açıklama yaptı. Soros’un organizatörlüğünde senede yüz binlerce yabancıyı Avrupa’ya taşımak isteyen bir topluluk olduğu değerlendirmesi yapan Orban, “Macaristan’a yapılan saldırıların arkasında göç konusu var, diğerleri önemli değil. 

Avrupa’da parti sınırlarını aşan, hedefi senelik yüz binlerce yabancıyı kıtaya getirmek olan bir topluluk var. Bu düşüncenin de fikir babası, kısmen finansörü ve organizatörü George Soros.

Avrupa Parlamentosunun (AP), hukukun üstünlüğü ilkesi, demokrasi ve temel hakların “ciddi derecede bozulduğu” gerekçesiyle Macaristan’ın Avrupa Birliği (AB) Konseyindeki oy hakkının askıya alınmasına yol açabilecek bir zamanın başlatılmasını istemesi kararının yanlış bir adım olduğunu savunan Orban, raporun arkasında Soros’un olduğunu iddia etti. 

Orban, “AP, ‘Soros raporu’ hazırlama kararı aldı. Buna benzer şekilde daha evvel Tavares raporu da hazırlanmıştı. Orban ulus devlet çıkışını tekrarladı

AB kurumları çalışanların ulus devletlere gerekli saygıyı göstermediğini de savunan Orban, “Avrupa’nın özü Brüksel’de değil bilakis üye ülkelerde. Avrupa Brüksel değil, Avrupa, Varşova, Budapeşte, Paris, Roma. 

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu