Güncel

AB Geri Adım Attı Türkiye’yi Kaybetmemek İçin

​AKPM’nin Türkiye’yi dışlayan karardan sonra iplerin kopmasından çekinen Avrupa Parlamentosu, yaptığı Türkiye oturumunda “Ortak çıkarları kapsayan alanlarda beraber çalışmayı sağlayacak bir paket” önerdi.

Avrupa Parlamentosu’nda (AP), anayasa değişikliğine ait 16 Nisan’da yapılan halk oylamasından çıkan netice yanı sıra Avrupa Birliği (AB) ve Türkiye arasındaki ilişkilerin geleceği konuşuldu.

HALK OYLAMASIYLA İLGİLİ ENDİŞELER

Genel Kurulda oturuma AB Komisyon adına katılan Genişlemeden Sorumlu Üye Johannes Hahn, AB olarak halk oylaması ile ilgili Avrupa Konseyi’nin ciddi endişelerini paylaştıklarını söyledi.

DOSTÇA BİR TARTIŞMA YAPMANIN ZAMANI GELDİ

Anayasa değişikliği bu haliyle uygulanması durumunda Türkiye’nin Avrupa standartlarından uzaklaşacağını söyleyen Avusturyalı Komisyon üyesi, AB-Türkiye ilişkilerin geleceği konusunda Ankara ile açık, dostça bir tartışma yapmanın zamanının geldiğini açıkladı.

TÜRKİYE’YLE ORTAK ÇALIŞMAMIZI SAĞLAYACAK BİR PAKET TASARLAMALIYIZ

Türkiye’nin AB’den giderek daha çok uzaklaştığını öne süren Hahn, konuşmasına şöyle devam etti:

Bu toplantı, işlerin artık her zamanki gibi olmadığı yönünde net bir sinyal. Fakat sanal tartışma ve acele harekete geçme tuzağına düşmemeliyiz. Evet, Türkiye bizim için jeopolitik ve insani bağlar açısından önemli. Fakat Türkiye’nin siyasi, ekonomik ve güvenlik açısından AB’ye daha çok ihtiyacı var. Bu yüzden de soğukkanlı düşünmeli ve Türkiye’yle ortak çıkarımızı kapsayan alanlarda beraber çalışmamızı sağlayacak bir paket tasarlamalıyız.

Bu alanların Türkiye’de demokrasi, temel özgürlükler ve reformların desteklenmesi konusunda Brüksel’e Ankara karşısında üstünlük sağlayacağını kaydeden Hahn, üyelik perspektifini içeren müzakerelere atıfta bulunarak, “Mevcut durumdan uzaklaşmalıyız, bu durum her iki taraf için de sinir bozucu.

MALTA’DA TÜRKİYE KONUSU MASAYA YATIRILACAK

Hahn, AB-Türkiye ilişkilerini Malta’da yapılacak olan AB Gayri Resmi Dışişleri Bakanları Toplantısı’nda değerlendireceklerini söyledi. Öte taraf söz alan AP üyelerinden bazıları, Türkiye-AB ilişkilerinin tekrardan değerlendirilmesini ve yeni bir dönemin başlatılmasını istedi. 

Gümrük Birliği’nin güncelleştirilmesi, daha çok ticaret, öğrenci değişim programı, güvenlik ve göç alanlarında işbirliği gibi konular yeni yol haritasının unsurları olarak sayıldı. Bazı AP üyeleri üyelik sürecinin dondurulmasını, bazıları da Türkiye’de politika değişikliğine kadar müzakerelerin askıya alınmasını istedi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu