Güncel

AB’den İngiltere’ye Tarihi Ceza Yolda

​İngiltere’nin Brexit evveli Avrupa Birliği’ne gümrük yolsuzluğu meselesi sebebiyle 2 milyar euro ceza kesebileceği iddia edildi.

İngiltere’nin ”gümrük yolsuzluğuyla mücadelede başarısız olması sebebiyle”, Avrupa Birliği’nden (AB) çıkış anlaşması Brexit’in yürürlüğe girmesi evvelinde ceza verilebilir.

İNGİLTERE’DEN AB’YE İHRAÇ EDİLEN MALLAR

İngiltere’nin AB’ye ihraç edilen ‘değerin altında olan malları’ durdurmak için yeterince çaba göstermemesi sebebiyle ceza almayla karşı karşıya kalabilir. 

Avrupa Komisyonu’ndan bir kaynak, İngiliz yetkililerin konudan haberdar olduklarını ve gümrük vergilendirmesi konusunda kaybedilen paranın Brexit sürecinde masaya yatırılacağını söyledi.

AVRUPA’NIN YUMUŞAK KARNI

İşçi Partisi’nden bir milletvekili, Çinli kaçakçıların İngiltere’yi Avrupa’nın yumuşak karnı olarak gördüklerini söyledi. 

İddiaya göre Çinli kaçakçılar, ihraç yaptıkları malları değerin altında beyan edebildikleri gerekçesiyle ihracat noktası için İngiliz limanlarını tercih ediyor. 

İngiltere, ithal edilen malların beyan edilen değerin yüzde 12’lik gümrük vergisi uyguluyor.

AB, bu tür gümrük yolsuzluğundan milyarlarca zararın oluştuğunu söylerken, İngiliz gümrüğü verilen rakamları kabul etmediğini söylüyor.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu