Güncel

81 İlde Didik Didik Aranıyordu Cinsiyet Değiştirmiş

​Türkiye’nin 81 ilinde didik didik aranan Alime Ceyhan’ın cinsiyet değiştirip El Kaide’de katıldığı ortaya çıktı. Ameliyat sonrası Yunus Emre Ceyhan ismini alan terörist öldürüldü.

Ankara’da yaşayan Alime Ceyhan, cinsiyet değiştirme ameliyatıyla erkek olduktan sonra ismini ‘’Yunus Emre’’olarak yaptı. Yunus Emre Ceyhan, zamanla radikalleşerek, El Kaide’ye bağlı radikal bir örgüte girdi. 2014’te Suriye’ye gitmek isterken sınırda yakalandı Ceyhan, Emniyet kayıtlarına “Türkiye’de muhtemel 33 canlı bomba adayından biri” olarak girdi. 

Son istihbarata göre Ceyhan, polis takibine rağmen 2015’te Suriye’ye gitti ve daha sonra girdiği bir çatışmada öldü.
  
Kız bebek olarak doğan ve ‘Alime’ ismi verilen Ceyhan, cinsiyet değiştirerek, erkek oldu. İsmini mahkeme kararıyla ‘Yunus Emre’ olarak değiştirdi Ceyhan, Ankara’da 2012 senesinde kurulan ve Suriye’de radikalcilere katıldı. Bir başka istihbarat raporuna göre Ceylan, yasa dışı radikal bir örgütten Mehmet M., Harun A. ve Resul A. ile temas durumundaydı.

29 KİŞİLİK LİSTE
  
Şanlıurfa’nın Suruç ilçesinde, 20 Temmuz 2015’te 34 kişinin yaşamını yitirdiği canlı bomba saldırısından sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Dairesi 14 Ağustos 2015’te “Muhtemel Eylem” konulu yazısında, DEAŞ’ın Türkiye’de tepkisel eylem yapacağı yönünde bilgiler olduğunu söyleyerek, “Sansasyonel eylemlerde kullanılabileceği değerlendirilen şahıslarla ilgili istihbarat birimleriyle koordineli çalışma yapılmasını ve gelişmelerden bilgi verilmesini” istedi. 

Yazının ekinde 29 kişilik bir liste vardı ve listenin 13. sırasındaki kişi, Yunus Emre Ceyhan.
  
Ceyhan’ın en son olduğu ülkenin “Suriye” olduğu söylenerek, şu bilgiler verildi:

Suriye’de faaliyet yapan Resul Akın’ın yanına illegal yollarla gitmek isterken 4 Eylül 2014’te yakalandığı ve serbest bırakıldığı, 17 Şubat 2015 itibariyle Suriye’de verilecek görev için hazır beklediği ve Suriye’de gönüllü olarak canlı bomba olmayı kabul ettiğine yönelik teyide muhtaç bilgiler elde edildiği, şahsın konumunun tespit edilemediği.
 
Bu yazı üzerine Ankara Emniyeti Terörle Mücadele Şubesi 14 Eylül 2015’te bir araştırma tutanağı hazırlandı. Tutanakta Ceyhan için “Ankara ilinde radikal bir örgüte mensup Mehmet M. ve Resul A. grubundan Harun A. ile irtibatlı olduğu” bilgisi verildi.
  
CANLI BOMBA İHTİMALİ
 
Daha sonra Emniyet İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından 81 ile gönderilen evrakta, canlı bomba olma ihtimali olan Adıyamanlı Dokumacılar Grubundan 20, ülke genelinden 33 kişinin ismi sıralandı. Listede radikal bir grup ile bağlantılı olduğu söylenilen Ceyhan için şunlar denildi:
  
Ceyhan’ın çocuk yaşta yaşadığı kimlik bunalımı yüzünden cinsiyet değiştirerek Alime olan ismini mahkeme kararıyla değiştirdiği; yaşadığı kimlik bunalımı, cinsiyet değiştirmesi ve irtibatlı olduğu şahıslar dikkate alındığında canlı bomba olarak kullanılmasının ihtimal dahilinde olduğu.
 
Emniyete ulaşan son istihbarata göre ise Yunus Emre Ceyhan, Suriye’de El Kaide saflarında girdiği bir çatışmada öldü.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu