Ekonomi

6 Ay Sonra Dolarda Bir İlk Oldu

Dolar, Ağustos 2016’dan bu zamana ilk defa 2 hafta peş peşe geriledi. ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, “Bu gerilemeler, 3,60 TL seviyeleri gündeme gelir.

Türk lirası (TL), bu hafta pozitif bir seyir izleyerek, Ağustos 2016’dan bu zamana dolar karşında ilk defa 2 hafta peş peşe değer kazanmış oldu. 

Dolar/TL, şubat ayı ilk haftasında sert bir düşüşü bu hafta da devam edecek 3,6615 seviyelerine kadar geriledi. Böylece dolar/TL yaklaşık 6 ayın ardından ilk defa 2 hafta peş peş değer kaybetmiş oldu. 

Bu haftaya 3,70’in üzerinde başlayan dolar/TL, önceki hafta kuvvetli olan düşüş eğilimini bu haftaya da taşımış oldu ve, 3,6615’e kadar gerilemesinden sonra haftayı 3,68 seviyelerinden tamamladı.

TL EMSALLERİNE GÖRE DAHA İYİ PERFORMANS SERGİLEYECEK

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, yaklaşık bir senedir kötü performans sergileyen Türk lirası ucuz kaldığını, ucuz olan Türk lirasına artan taleple birlikte dolar/TL’nin 3,66 sınırına kadar gerilediğini açıkladı.

Bundan sonraki zamanda dolar/TL’de yukarı yönlü bir hareketin başlamasına çok ihtimal vermediğini söyleyen Metin, 3,66’nın altına doğru gerilemelerin 3,60 seviyelerini gündeme geleceğinide açıklamış oldu.

Türk lirası son 2 haftada diğer gelişmekte olan ülkelerin para birimlerine göre çok iyi performansı sergilediğini anlatan Metin, “Bundan sonra daha çok dışarıdan gelen haberlere özellikle dolar tarafından gelen haberlere bakacağız. Dolar endeksinde çok ciddi bir güçlenme olsa bile dolar/TL aynı oranda güçlenmeyecek yani TL emsallerine göre daha iyi bir performans sergilemiş olacak.

TCMB’NİN HAMLELERİ OYNAKLIĞI AZALTTI

Destek Yatırım Araştırma Müdürü Murat Tufan da küresel piyasalarda hafta genelinde oluşan ABD Merkez Bankası (Fed) iyimserliğinin gelişmekte olan ülke para birimlerini desteklerken, Türk lirası varlıkların emsallerine oranla daha çok değer kazandığını açıkladı.

Türk lirası sadece dolara karşı değil birçok ürüne karşı yükselirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) hamlelerinin oynaklığın azalmasını sağladığını söyleyen Tufan, TCMB’nin haftalık repo ihalesi açmayarak fonlama taleplerini geç likiditeye yönlendirmesi ve aynı zamanda döviz depo karşılığı Türk lirası depo faiz oranını hafta boyunca yüzde 11’de tutmasının kurdaki tırmanışı sınırlandırdığını dile getirmiş oldu.

3,75 TL ALTI KALICI OLACAK

Tufan, TCMB’nin sıkı para politikasına devam edeceği ve Fed’in faizleri düşük tutacağı beklentisiyle kurun 3.75 seviyesinin altında kalıcı olduğunu, ve daha kısa vadede 3,75-3,72’nin direnç bölgesi olarak dikkatlerden kaçmadığı. Bu seviyeler altında kaldığı zamanda düşüşlerin devam etmiş olacağını açıklayan Tufan, 3.66 destek seviyesinin altında kapanış yapılması durumunda 3,63-3,60 seviyelerinde ise gündeme gelmiş olacak.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu