Güncel

3 yaşındaki Muhammed annesinin sırtında donarak öldü

Akdeniz’de Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin ölümünün ardından çok sayıda çocuk ailesiyle birlikte göç yollarında hayatını kaybetti. Bunların en son örneği Iğdır’da yaşandı.

Akdeniz’de Suriyeli Aylan Kurdi bebeğin ölümünün ardından çok sayıda çocuk ailesiyle birlikte göç yollarında hayatını kaybetti. Bunların en son örneği Iğdır’da yaşandı.
 

İran sınırında Türkiye’ye giren Afganistan ve Gana uyruklu göçmen bir grubun içerisindeki 3 yaşındaki minik Muhammed, annesinin sırtında donarak hayatını kaybetti.

Edinilen bilgilere göre, “İnsan kaçakçıları” İran sınırında, Ağrı Dağı eteklerinden göçmenleri geçirerek Iğdır’ın Aralık ilçesine getirdi. Kaçakçılar, Karasu Nehri’ni geçirerek getirdikleri mültecileri, minibüsle boş bir alana bıraktı. Bir ihbar üzerine olay yerine giden polis, annesinin sırtında 3 yaşındaki donmuş bebek cesediyle karşılaştı.

Çevrede yapılan aramada üstleri ıslak bir şekilde ölmek üzere olan birkaç göçmen daha bulunarak ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Annesinin sırtında cesedi bulunan Gana uyruklu minik Muhammed, otopsi için Erzurum’a gönderildi. Donarak öldüğü tespit edilen minik Muhammed, yasal işlemlerin yapılmasının ardından Erzurum’da kimsesizler mezarlığına defnedilecek.

İnsan kaçakçılarının jandarma ve polis kontrolünü fark ederek mültecileri yolda bırakıp kaçtıkları tahmin edilirken, olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

Öte yandan Uluslararası Mülteci Hakları Derneğinin internet sitesinde yer alan bilgiye göre, hayatını kaybeden Muhammed bebeğin 25 yaşındaki annesi Fatma’nın ifadesinde şunları söylediği aktarıldı:

“İran’da insan kaçakçılığı yapan çete pasaportumuza el koydu. Elbiselerimi, telefonumu aldılar. 15- 20 kişilik mülteci bir grupla Türkiye’ye getirip attılar. Karasu Nehrini çocuğum sırtımda geçtik. Çok soğuktu. Kıyıya geldiğimde Muhammed ıslanmış, soğuktan donmuştu. Yola kendimi attım. Yoldan gelip geçen araçlardan yardım istedim. Polisler buldu beni. Bebeğimin donarak öldüğünü söylediler. Sonra Erzurum’a gönderildik.”

Erzurum’da hastanede tedavi gördükten sonra Yenişehir Polis Merkezinde ifadesi alınan kadının, İl Göç İdaresi Müdürlüğüne teslim edildiği öğrenildi.

 

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu