Kültür

3 Dilde Sahnelenen Tasavvuf Keyfi İzleyiciler Tarafından Büyük İlgi Gördü

3 Dilde Sahnelenen Tasavvuf Keyfi İzleyiciler Tarafından Büyük İlgi Gördü Batman’da Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurulan “Reng-i Dil Tasavvuf Müziği Topluluğu” ilk konserini verdi. Şef Barbaros Kıroğlu yönetimindeki tasavvuf müziği topluluğunun, birbirinden güzel Türkçe, Arapça ve Kürtçe seslendirdiği ilahiler büyük beğeni topladı.

Batman’da Halk Eğitim Merkezi bünyesinde farklı meslek dallarından gönüllülerin kurduğu “Reng-i Dil Tasavvuf Müziği Topluluğu” ilk konserini verdi. Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda verilen konsere yetkililer, STK temsilcileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Farklı meslek dallarından gönüllülerin bir araya geldiği Şef Barbaros Kıroğlu yönetimindeki tasavvuf müziği topluluğunun, birbirinden güzel Türkçe, Arapça ve Kürtçe seslendirdiği ilahiler büyük beğeni topladı.

Tasavvuf konseri sonrası açıklama yapan Halk Eğitim Merkezi Müdürü Osman Atmalar “Tasavvuf müziği korosu Batman’da ilk defa yaptığımız bir çalışmadır. Özellikle Batman’da manevi havanın artması yönünde yapmış olduğumuz bir çalışmadır. Özellikle sazlı sözlü programlar dışında farklı bir etkinlik olması amacıyla bu topluluğu kurduk ve ilk konserimizi verdik. Miraç gecesinde KYK yurdunda programımız olacaktır. Farklı çalışmalarımıza devam edeceğiz.” şeklinde konuştu. ( İLKHA ) 

 

Tasavvuf Nedir ?

 

 

Tasavvuf nedir? 

Tasavvufun müstakil bir meslek olarak ortaya çıkışı, yaşanan İslâmî hayâtın, zaman geçtikçe eski gücünü kaybetmesinin, zühdî hayâtın zayıflamasının bir neticesidir. İslâm tasavvufunun zühdî hayâta verdiği önem, bu ilmin temel esâsının “mâsivâ” ile kalbî alâkanın kesilmesi tarzında gerçekleşmesini sağlamıştır. Allâh’ın gayri manâsına gelen“mâsivâ” kelimesi, tasavvufun en önemli ıstılâhıdır. “Mâsivallah” (Allah’dan başka her şey) insanı Hak’tan uzaklaştıran, rûha karşı nefsi besleyen bir puttur. Tasavvufta Allâh’a kul olmak âzâdeliktir, hürriyettir. 

Tasavvufun temel esâsının, nefse haz veren şeylerden uzaklaşmak ve rûhunu rehine verip, cesediyle yaşayan insan durumuna düşmemek olduğunu ifâde edebiliriz. Bu temel esas üzerinden hareket edilerek mücerred bâzı prensiplerin zaman süreci içinde gelişerek bugüne kadar geldiği açıktır. 

Herkesin kendi özellikleriyle Hakka ulaşabilmesi için değişik usûl ve yolların olması gerekir, bu da tarîkatdır. Tasavvufda ana cadde bellidir, temel hedef ortadadır; iyi bir mü’min olmak. Bunun için kullanılan araçlar ise farklıdır. Tarîkatların çokluğu bu gerçekle ilgilidir.  

 

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu