Ekonomi

3.60’a Kadar Olabilir Doların İnmesi Devam Edecek

Kredi derecelendirme kuruluşların kararları açıklamasından sonra gerilemeye başlayan dolar/TL’nin 3.60’a kadar çekilmesi bekleniyor.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları Fitch Ratings ve Standard&Poor’s’un (S&P) Türkiye değerlendirmelerine karşın 3,80’in altına inen dolar/TL’nin 3,60’a kadar olabileceği söyleniyor.

Konuyla ilgili değerlendirme yapan ING Bank Döviz Masası Müdürü Burçin Metin, dolar/TL’nin 3,75 seviyesine kadar gerileyebileceğini, bu seviyelerinden sonra da 3,65’e doğru bir gerileme yaşanabileceğini söyledi.

Metin, TCMB’nin aldığı önlemlerin etkisini görülmeye başladığını söyleyerek, “TCMB, gerekli olması durumunda ilave tedbirlerin alınacağını söylüyor. Bu durumun piyasada etkisi olumlu olacağını düşünüyorum. Kaldı ki biz 2016’da çok kötü bir sene geçirdik. Diğer gelişmekte olan ülkelerle çok ciddi olumsuz ayrıştık. TCMB’nin önlemleri TL’yi güçlendirme anlamında çok etkili olacak.

TL iyi performans gösterecek

Dolar/TL’de 3,59’a doğru sert bir hareket beklemediklerini dile getiren Metin, “2 gündür çok ciddi bir para girişi var ve çok iyi performans gösteriyor. Bunun devam edeceğini, 3,75 ve 3,65’i kırarsak 3,60’a doğru bir gerileme olacağını düşünüyorum. Gelecek 2-3 ay içerisinde piyasada böyle bir hava olacak ve TL, diğer gelişmekte olan ülkelere göre iyi performans gösterecek.

Fed ve enflasyon verisi bekleniyor

Saxo Capital Strateji Uzmanı Cüneyt Paksoy ise yarınki ABD Merkez Bankası (Fed) toplantısı ve cuma günü açıklanacak enflasyon verisinin önemli olduğunu söyledi. Paksoy, “Gösterge tahvilleri ve uzun vadeli tahvillerin 11 seviyesinin altına gelmesi ve dolar/TL’nin 3,70’i kırmasıyla 3,55-3,65 geniş bandına doğru hareket mümkün olabilir.

TCMB oynaklığı hedef alıyor

Ziraat Bankası Ekonomisti Bora Tamer Yılmaz da TL’nin güçlenme tahminlerinin gerçekçi olduğunu söyleyerek, TCMB’nin oynaklığı hedef aldığını, kur oynaklığının bu ayın ortasında yüzde 25’e yakın olduğunu, şimdi ise yüzde 17’ye kadar gerilediğini söyledi. 

Bu oynaklığın biraz daha azalabileceğini söyleyen Yılmaz, TCMB’nin kur oynaklığını kontrol altında tutabildiği sürece kurun dengeleneceğini ve TL’nin destekleneceğini söyledi.

EDİTÖR: Kadir Kurtay

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu