Güncel

28 Şubat Zulmü En Kısa Zamanda Son Bulmadı

FETÖ ve 28 Şubat yargısının mağdur ettiği aileler, yıllardır cezaevlerinde tutulan çocuklarının serbest bırakılması talebinde bulunarak, 20 yıldır dayatılan zulmün artık son bulmasını istediklerini söylediler.

FETÖ ve 28 Şubat yargısının mağdur ettiği aileler, yıllardır cezaevlerinde tutulan çocuklarının serbest bırakılması talebinde bulunarak, 20 yıldır dayatılan zulmün artık son bulmasını istediklerini söylediler.
 

İslami hizmetleri sebebiyle FETÖ ve 28 Şubat yargısının zulmüne maruz kalan İslami Dava mahkumlarının aileleri, çocuklarının ve kendilerinin yaşadıkları zulmü İlke Haber Ajansına (İLKHA) anlattı.

20 yıla yakın bir süredir çocuklarının cezaevlerinde zulmen tutulduğunu söyleyen mahkûm aileleri, kendileri açısından 28 Şubat zulmünün halen, ilk günkü etkisiyle devam ettiğini söylediler.

Yetkililere seslenen mağdur aileler, yaşadıkları mağduriyetlerin bir an önce giderilmesini ve kendilerine reva görülen zulme artık son verilmesini istediler.

“19 yıldır çektiğimizi bir Allah biliyor”

Oğlu İsmail Balka’nın 19 yıldır cezaevinde tutulduğunu belirten baba Mecit Balka, 28 Şubat ve FETÖ yargısı mağduru oğlu İsmail Balka üzerinden kendilerine reva görülen zulmün hâlâ devam ettiğini söyledi.

Oğlunun 19 yıldır cezaevinde olduğunu ve tek suçunun İslami bir dava sahibi olması olduğunu belirten Mecit Balka, “Oğlum İslami hassasiyetin dolayı camiye gider, Kur’an dersi verirdi. Oğlum burada, bir camide imamlık yapıyordu. Çocuklara ders verdiği için ‘örgüte adam yetiştiriyorsun’ diyerek imamlıktan attılar. Oğlum daha sonra askere gitti. Askerde tutuklayıp cezaevine gönderdiler. Bizim 19 yıldır çektiğimizi bir Allah biliyor. Cumhurbaşkanına buradan sesleniyorum ve rica ediyorum. Yeni bir yargılama istiyoruz. Bunların dosyaları tekrar incelensin, eğer ki suçları varsa zaten 19 yıldır çekmişler. Yok eğer suçları yoksa bu durumda hakları neyse iade dilmesini istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımız suçsuz yere yıllardır cezaevinde”

Oğlu İsmail Balka’nın 19 yıldır cezaevinde tutuklu olduğunu ifade eden anne Hanife Balka ise oğlu İsmail’in Tokat, Bitlis, Bayburt, Bingöl, Amasya, Diyarbakır ve diğer birçok ilde sürgünden sürgüne gönderildiğini ve oğlu ile birlikte kendilerinin de adeta cezalandırıldığını söyledi.

Oğlunun tek suçunun İslami bir kişiliğe sahip olması olduğunu belirten anne Hanife Balka, “Çocuklarımız ömürlerinin baharını suçsuz yere zindanlarda geçirdiler. Tek suçları camide ders vermeleridir. Onlar kötü hiçbir şey yapmadılar, bu cezayı hak etmediler. Zaten bu cezayı verenlerin hepsi FETÖ’cü çıktı. Rica ediyoruz; dosyalarını çıkarsınlar ve bir kez daha baksınlar. Bu mağduriyete bir çözüm bulsunlar. Artık oğlumuzu yanımızda görmek istiyoruz.” şeklinde konuştu.

“Oğlum cezaevindeydi biz ise yollarda”

Oğlu Cömert Yorğun’un 19 yıldır suçsuz yere cezaevinde tutulduğunu söyleyen Piruze Yorğun, oğlunun askerliğini yaptığı sırada FETÖ’cülerin emri ile tutuklandığını söyledi.

Piruze Yorğun, “Oğlum yıllardır cezaevinde biz ise yollarda bu ıstırabı yaşıyoruz. Görüşe gittiğimiz zaman kaç defa yollarda kaza yaptık ve son kazada da kolum kırıldı. Devletin eline darbeden sonra bir imkân geçti dedik. Hatta cumhurbaşkanı ‘cezaevlerinde 10 yıldır 15 yıldır suçsuz yere yatanlar var’ demişti.  Elimizden geleni yapacağız dediler. Biz o imkânı görmedik. Bu yaşa geldik, ömrümüz 19 yıldır yollarda geçti. Bir Anne olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan’a sesleniyorum! Çocuklarımızın dosyalarını tekrar çıkarsınlar. Çocuklarımızı yeniden yargılasınlar.” şeklinde konuştu.

“Çocuklarımızın suçu neydi ki 36 yıl cezaya mahkûm edildi”

Mehmet Salih Boldağ ise oğlu Turan Boldağ’ın İmam Hatip Lisesinden mezun olduktan dini hassasiyeti dolayısıyla İslami çalışmalara önem verdiğini ve cami çalışmalarına çok düşkün olduğunu söyledi.

Oğlunun bir gece evden alınarak götürüldüğünü ve günlerce işkenceden geçirildiğini belirten Salih Boldağ, “Tek isteğim; evladımın tekrar yargılanmasıdır. Bunların suçu neydi ki 36 yıl cezaya mahkûm edildi. Özel bir ilgi istemiyoruz. Tek isteğimiz adalet. Sadece dini hassasiyetinden dolayı mahkûm edilen oğlum Turan 19 yıldır ceza evinde. Evli ve dört çocuğu var ve yıllardır bunların yaşadığı mağduriyeti düşünün.”

“Af veya lütuf istemiyoruz sadece adalet istiyoruz”

Eşi Mikail Gültepe’nin 19 yıldır cezaevinde olduğunu ve bu yüzden çok mağdur olduğunu belirten Cahide Gültepe de şöyle konuştu:

“Biz daha 6 aylık evliyken eşim tutuklandı. O kadar işkence edilmişti ki gördüğümde eşimi tanıyamadım. Onun gibi yüzlerce insan var ve halen mağdurlar, bu mağduriyeti yaşıyoruz. Çok sıkıntılar çektik. Gerek maddi gerek manevi. Eşim dini hassasiyetinden dolayı yılları cezaevinde geçti. Kaynanam oğlunun hasretinden ağır bir hastalığa yakalandı. Sürekli oğlunu sayıklardı ve daha fazla dayanamayıp hastalığına yenik düştü. Bütün yetkililere sesleniyorum! Bu mağduriyetimizi lütfen giderin. Af veya lütuf istemiyoruz sadece adalet istiyoruz

İLKHA

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı