Ekonomi

​24 Saatte Tam 2738 Şikayet Geldi

Tüketiciler kullanmış olduğu ürünlerde şikayetçi, Müşteri memnuniyetsizliği hat safada ilerlerken dün çeşitli markalara 2738 memnuniyetsizlik ihbarı yapıldı.

Dünya ca ünlü markalarında aralarında bulunduğu ürünlere türkiye den şikayet yağdı, Müşteri memnuniyetini göz ardı edip kısa vadede çok para kazanmayı hedefliyen markalar mercek altına alndı, Şikayetlerde Bankalar ve GSM operastörleri zirvedeki yerini korurken Beyaz eşya ve otomobil markalarının ilgisizliği dikkat çekti.

Vatandaşların kurumsal firmalara güvenlik nedeni ile yönelmesi ve söz konusu firmaların şikayet hattının olması nedeni ile bazı vatandaşlar aldıkları ürün ve hizmetin kusurlu olduğunu fark etmesi üzerine hemen telefona sarılıp şikayet hattını arıyor ancak önemli bir kısmı tatmin edici bir cevap alamıyor. Şikayetlerde aslan payı bankalarda bunun en önemli nedeni ise bankaların aldıkları aidat ve hesap işletim ücretleri ile benzeri kesintiler! Yasalarda kesin hükümler bulunmamasından dolayı bankalar tüketiciye bir hesap açma yada kredi kartı, kredi verme gibi durumlarda sayfalarca yazı olan sözleşmeleri imza altına alarak peşinen kendini ve yapacağı kesintileri garanti altına alırken vatandaşa ise söz konusu kesintileri ödemekten başka seçenek kalmıyor.

GSM operatörleri de  aynı yöntemi kullanarak şikayetlere konu oluyor, örneğin 49 TL fiyat verdikleri bir tarife de hiç bir zaman 49 TL olarak fatura gelmiyor! Vatandaşların bir çoğu bu durumdan şikayetçi olsa da önemli bir kısmı umursamıyor artık! Çünkü şikayet hattı arandığında “efendim şu kesinti bu kesinti” diyerek bir şekilde işin içinden çıkıyor olan vatandaşa oluyor. 

Tüketici hakem heyetleri, tüketici dernekleri ve benzeri kurumlar devlet eli ile güçlendirilip sözleşmelerin hukuka uygun hale getirilip tüketici bilgilendirilmesi tam manası ile olgunlaştırılması gerektiğini belirten vatandaşlar hükümetten bu konuda bir adım atmasını bekliyor.

Editör Ramazan Cengiz

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı